Регионалният офис на СЗО за Европа (ERB) призовава властите на континента да не затварят училищата, когато предприемат превантивни и ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19. Според съобщение за пресата на ERB, публикувано днес, в Европа четири последователни седмици се наблюдава засилено предаване на коронавирусна инфекция (57% от всички нови случаи в световен мащаб през третата седмица на октомври).
Още: МВнР: Не може да има преговори без Украйна и ЕС
Още: В болничната стая: Папата спретна литургия с лекарите и медицинските сестри
"Миналата седмица, с наближаването на зимата, повече от половината страни в европейския регион съобщиха за значително увеличение на броя на инфекциите с COVID-19 във всички възрастови групи", се отбелязва в съобщението.
В този контекст 45 държави и територии препоръчват училищата да останат отворени за присъствено обучение, седем държави са избрали пълно или частично затваряне на училища, а две държави препоръчват дистанционно обучение.
СЗО смята, че прекъсването на образованието на децата трябва да бъде крайна мярка.
Още: Кацна аварийно в Рим: Италианските ВВС ескортираха американски самолет за Индия (ВИДЕО)
"Широко разпространеното затваряне на училища през миналата година, което прекъсна обучението на милиони деца и тийнейджъри, нанесе повече вреди, отколкото ползи, особено за психическото и социалното благополучие на децата. Не можем да повтаряме същите грешки", коментира Ханс Клюге, ръководител на ERB.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пожар в клиниката на военната академия в центъра на Санкт Петербург (СНИМКИ)
Още: Продавал древна амфора онлайн: Полицията задържа мъж в Гърция (СНИМКА)
Вместо затваряне на училища, СЗО препоръчва широк набор от мерки като физическа дистанция, често миене на ръцете, носене на маски, вентилация в класните стаи и увеличен достъп до тестове, особено в местата с висока степен на разпространение.
"За да се намали въздействието на COVID-19 през следващите месеци, е жизненоважно решенията на правителствата и на обществеността да се основават на данни и доказателства, с разбирането за това, че епидемичната ситуация може да се промени и че нашето поведение трябва да се промени заедно с нея. Науката трябва да има предимство пред политиката, дългосрочните интереси на децата трябва да останат приоритет, особено сега, когато предаването на инфекциите се увеличава в редица страни. Разполагаме с по-ефективни инструменти за справяне с този проблем от затварянето на училища", допълва Клюге.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите