Около 17 млн. души са били засегнати от дълъг COVID през първите две години на пандемията в европейския регион, според Световната здравна организация (СЗО).
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Честотата на дългия COVID рязко e нараснала през 2020 г. поради рязкото увеличаване на случаите на коронавирус, особено през втората половина на годината, когато се появиха силно предаваните варианти Делта и Омикрон.
В европейския регион на СЗО, включващ 53 държави, моделирането установява, че жените са два пъти по-склонни от мъжете да изпитат дълъг COVID, който включва симптоми като умора с телесни болки и промени в настроението, когнитивни проблеми и задух. Рискът се увеличава драстично сред тези, които са преживели тежък COVID-19, изискващ болнично лечение, като всяка трета жена и всеки пети са развили дълъг COVID.
Като се има предвид огромната тежест за физическото и психическото здраве върху живота на хората, СЗО призова държавите да инвестират повече в борбата с този осакатяващ синдром, съобщава "Политико".
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
„Данните подчертават спешната необходимост от повече анализи, повече инвестиции, повече подкрепа и повече солидарност с тези, които изпитват това състояние", заяви Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, на заседание на Регионалния комитет на СЗО за Европа, което се провежда в Тел Авив, Израел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
В партньорство с Long COVID Europe, мрежа от асоциации на пациенти, СЗО Европа иска да види по-ясно докладване на случаите, повече изследвания на сложното състояние и рехабилитация, основана на доказателства.
Според моделирането на Института за здравни показатели и оценка към Вашингтонския университет, през първите две години на пандемията в световен мащаб от дълъг COVID са страдали близо 145 милиона души.
"Те не могат да продължат да страдат мълчаливо", казва Клуге.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ