Лекарите на свободна практика във Франция затвориха кабинетите си и излязоха на протест с искане за увеличение на цените за консултации на 50 евро, а не 25, както е в момента.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Здравните власти определиха искането като екстравагантно и осъдиха стачката заради влошената епидемична обстановка в страната. Стачка на общопрактикуващи лекари във Франция в момент, когато страната е изправена пред тройна епидемия - грип, COVID-19 и бронхиолит.
Протестът на медиците на свободна практика не беше подкрепен от повечето синдикати, но те все пак увериха, че споделят недоволството им.
Във Франция около 57 000 от общо 80 000 общопрактикуващи лекари и 43 000 от общо 126 000 специалисти са на свободна практика.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
"Вече 30 години политиците взимат грешни решения, за да намалят броя на лекарите. Проблемът, че липсва мотивация, защото животът на свободна практика не е мечта. 54 часа средно работа на седмица, а в най-тежките случаи и до 80 часа. Заплащането не съответства на 10 години обучение и жертви", заяви Рено Милие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
"Искаме да кажем на обществото, че имаме нужда от по-добри условия на работа. Желанието ни е да имаме повече време за пациентите. 20 - 25% от работата ни е административна. Ако цената за консултация се увеличи на 50 евро, ще можем да инвестираме в кабинетите си, както и да вземем секретар, който да поеме административните задачи", допълни общопрактикуващият лекар Селин Бретел.
Административната работа отнема на лекарите на свободна практика около 12 часа седмично и често близо десет медици разчитат на един помощник. Цените на консултациите не са увеличавани от 20 години, а разходите растат, особено на фона на настоящата инфлация, подчертават протестиращите.
ОЩЕ: Франция страда от недостиг на лекарства главно заради грипа
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ