Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Социалните мрежи подкрепят евроскептиците

11 май 2014, 12:49 часа • 19504 прочитания

Много европейски политици изготвят и изпълняват стратегии за това да печелят подкрепа за евроизборите чрез социалните мрежи. Но според критиците те не би трябвало да смятат, че по този начин ще успеят да достигнат до средностатистическия гражданин. Анализаторите предупреждават за тенденцията, че социалните медии са в услуга на популистите, съобщава EurActiv.

Още: Терорът на Кремъл е откровен ядрен шантаж, Европа е в опасност: Говори посланикът на Украйна след 3 години война

Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд

Списък на Европарламента в Twitter показва, че над 400 евродепутати имат акаунт в социалната мрежа. Евроинституцията e създала и "хъб", който показва туитовете на всички свои представители. През декември Европейският парламент се похвали, че е достигнал над един милион последователи във Facebook страницата си. След като последната пленарна сесия в Страсбург приключи, много от политиците преминаха на предизборен режим, използвайки интернет платформите.

На конференция за социалните медии и евроизборите Алек Рос, който организира онлайн кампанията на Барак Обама през 2008 г., обясни, че екипът на президента се е отнесъл към онлайн кампанията като част от стратегията към победата му.

"Политиците, които се адаптират, ще бъдат избрани", каза той. "Те са свикнали да се ангажират с елити. Сега трябва да се ангажират с огромни аудитории. За да бъдеш избран, трябва да достигнеш и до онези, които са концентрирани във Facebook. Twitter е полезен за създаване на дискусии, но Facebook е по-ефективен в инициативи от типа "излез навън, за да гласуваш", допълни Рос.

Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Но кой "лайква" онлайн усилията?

Въпреки всички усилия проучване на Евробарометър показва, че 75% от европейците предпочитат телевизията като източник на политически новини, свързани с делата на ЕС. Печатните медии са на второ място с 40%. Интернет е последен сред посочените - само с 29% като източник за информиране покрай евроизборите. Двама от десетима казват, че "никога" не го използват.

"Най-добрият начин да спечелиш избори все още е да се появиш по телевизията. Социалните медии няма да спечелят гласоподавателите, които все още не са взели решение", коментира пред EurActiv Матиас Люфкенс от агенция Burson-Marsteller.

Ключов момент в предстоящия вот през май ще бъде избирателната активност, която спадна до рекордно ниските 43% на последните избори през 2009 г. Интересно е дали социалните мрежи ще допринесат за преобръщането на тенденцията.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Според интернет предприемача и критик на социалните медии Андрю Кийн политиците или институциите се насочват към своята целева група, а не към обикновения гражданин в социалните мрежи.

Повече подкрепа за евроскептиците в Twitter

Някои политици са усвоили изкуството на социалните медии. Специален инструмент на компанията за излседване на пазара TNS показва, че през изминалия месец Матео Ренци, Франсоа Оланд и Дейвид Камерън са привлекли най-голямо внимание онлайн. Мартин Шулц, който е кандидат на социалистите за поста на председател на Европейската комисия, е най-активният европолитик в интернет.

Критиците обаче се чудят дали инструментите на социалните мрежи насърчават конструктивен обществен дебат. Сложни теми и нюанси рядко могат да бъдат добре изразени в публикации във Facebook или в 140 знака - максималната дължина на съобщение в Twitter.

"Недостатъкът на социалните медии, особено в Европа, е че те са склонни да наказват компромиса и умереността", призна Алек Рос. По думите му те са от голяма полза за тези, които подклаждат напрежение и дори стигат до крайности.

Социологически проучвания от последните месеци показват, че антиевропейските партии ще спечелят много гласове на предстоящия евровот, като е възможно те да достигнат 25% от избирателите за следващия Европейски парламент.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес