Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сноудън: Светът ни е по-страшен от онзи, описан от Оруел

26 декември 2013, 17:04 часа • 47049 прочитания

Днешните деца израстват и живеят в един свят без абсолютно никакво лично пространство. Този свят е много по-страшен от онзи, описан от Джордж Оруел в романа „1984”. Това каза в интервю за британския телевизионен "Канал 4" бившият служител на Агенцията за национална сигурност (АНС) Едуард Сноудън, който намери убежище в Москва след разкритията си, съобщава БГНЕС.

Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд

Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)

"Днешните деца ще пораснат и никога няма да разберат какво означава лично пространство, личен живот", подчертава Сноудън.

"Оруел предупреди за опасността от новите технологии, но действителността е много по-страшна от написаното в книгата му "1984"...Микрофони, видеокамери, телевизори, които ни следят и наблюдават, това са абсолютни играчки в сравнение с това, което ни се случва...Днес всеки един от нас в джоба си носи сензори, които следят всяка наша стъпка...Замислете се за миг какво означава това нещо за нашия личен живот", предупреждава още Сноудън в своето "Коледно обръщение" към света.

Според него след разкритията му светът е разбрал каква система за наблюдение и контрол са създали правителствата - за масово подслушване и следене, която им позволява да знаят какво прави обикновения човек във всеки един момент.

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Папата остава в критично състояние

"Децата, които се раждат днес, няма да имат никаква представа какво означава да имаш поне един миг за себе си, мисъл, която няма да бъде заснета и анализирана. Това е един много сериозен проблем, защото личният живот е много важен. Той ни позволява да осъзнаем кои сме и какво искаме да постигнем в живота си", подчертава Сноудън.

Той пояснява, че заедно може да намерим по-добър баланс. И призовава:"Да спрем масовото подслушване и да обясним на властите, че ако искат да знаят как се чувстваме, винаги ще бъде по-евтино да ни питат директно, вместо да ни шпионират."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес