Новият боен ледоразбивач на Русия (ледоразбивач-патрулен кораб), известен като проект 23550 "Иван Папанин", започна заводски морски изпитания, отбелязвайки засиления стратегически фокус на Русия върху Арктика на фона на зараждащата се нова Студена война, пише Asia Times.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
По-рано The War Zone съобщи, че ледоразбивачът е проектиран не само да се движи през лед, но също така е въоръжен и има потенциал да бъде оборудван с крилати ракети.
Корабът, построен в Адмиралтейските корабостроителници в Санкт Петербург, първоначално беше планиран за въвеждане в експлоатация през 2023 г., но планът закъсня поради продължаващата война в Украйна, се казва в доклада на The War Zone. Още: Във Владивосток се запали ледоразбивачът "Екатерина Велика", има загинал (СНИМКИ)
Въоръжението на "Иван Папанин" включва 76-милиметрово оръдие АК-176МА и може да бъде оборудван с контейнерни пускови установки за крилати ракети "Куб" и "Калибър", което значително ще подобри бойните му възможности.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Притеснително увеличаващ се флот
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Русия разполага с нарастващ флот от около 40 ледоразбивача и кораби, годни за лед, включително уникалния клас Project 23550, специално проектиран за бой и пробив на лед с дебелина до 5,5 фута (170 см).
Въвеждането от Русия на "Иван Папанин" в ледоразбивачния ѝ флот отразява нейните по-обширни арктически интереси и военна стратегия, водени основно от многостранни, икономически и свързани със сигурността проблеми. Още: В Русия успяха да подпалят ледоразбивач (ВИДЕО)
В статия от март 2020 г. Хедър Конли и други автори от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) споменават, че военното присъствие на Русия в Арктика се стреми да подобри вътрешната сигурност, действайки като предна линия на защита срещу чуждестранно нахлуване, осигуряване на икономическото бъдеще на Русия и създаване на плацдарм за проекция на мощ в Северния Атлантик, пише още Asia Times.
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед
Конли и други казват, че Северният морски път (СМП) с дължина 5600 километра, простиращ се от Беринговия проток до Карско море, се разглежда от Русия като стратегически важен вътрешен воден път. За разлика от Руската федерация, повечето членове на международната общност гледат на СМП като на международен проход: Когато Адът замръзне: заради Путин Русия изпуска да стане силен икономически фактор (ВИДЕО)
Превод: Ганчо Каменарски