Русия замрази активите на антикорупционна група, създадена от опозиционния лидер Алексей Навални, за да разкрива богатство, придобито по съмнителен начин от висши държавни служители, предаде БГНЕС.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите
Фондацията за борба с корупцията (ФБК) публикува доклади, в които подробно описва разкошния начин на живот на лица, близки до руския президент Владимир Путин, включително министър-председателя Дмитрий Медведев и първия заместник-кмет на Москва Наталия Сергунина.
Окръжният съд в Москва замрази 75 милиона рубли (1,1 милиона долара), държани в сметките на ФБК и тези на няколко служители на групата, написа говорителят на Навални Кира Ярмиш в Twitter.
Разследващите твърдят, че ФБК съзнателно е похарчила голяма сума пари, която е спечелена от трети лица чрез престъпление. Говорител на следствието обяви, че става въпрос за около един милиард рубли (15,3 милиона долара).
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
Фондацията събира дарения на своя уебсайт, отбелязва АФП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"В момента има обиски и задържания по "делото за пране на пари", пише помощникът на Навални Леонид Волков на сайта на фондацията. Сайтът публикува кадри от охранителни камери на разследващи в офисите на ФБК, придружени от маскирани охранители в четвъртък сутринта.
"Това, което виждаме сега, е най-агресивният опит досега да ни бъдат затворени устите", написа Навални в блога си, обещавайки да не се предава. "Стратегическата цел на това нападение и всички съставени дела е да се създаде страх .... Не се страхувайте да отидете и да протестирате", добави той.
43-годишният адвокат излежава 30-дневна присъда в Москва за призоваване към масов протест.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Неотдавнашните протести на опозицията протести бяха сред най-големите, откакто Путин се върна в Кремъл през 2012 година. Демонстрантите протестират срещу отказа на Москва да позволи на изтъкнати опозиционни кандидати, които подкрепят Навални, да се явят на местните избори в руската столица. Опозицията планира още един голям протест в Москва в събота, въпреки че стотици бяха задържани при последното събиране на 3 август.
Правозащитници, включително членове на Amnesty International, осъдиха "насилието срещу мирни демонстранти" по време на последните протести и призоваха руските власти да проведат разследване на поведението на силите за сигурност. А кои две големи европейски държави сториха същото в официални позиции - припомнете си в този материал!