Около 1000 души в Беларус участваха в демонстрация срещу перспективата за по-тясно обединение с Русия.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
Управляващият от дълги години Александър Лукашенко се срещна с руския си колега Владимир Путин в Русия в събота, за да обсъди "ключови въпроси в нашите двустранни отношения, включително перспективите за задълбочаване на интеграцията", според Кремъл.
Разгневени от потенциалната сделка, тълпи от предимно млади беларуси се насочиха към правителствената централа в столицата Минск, носещи табели, които гласиха: "Това не е интеграция, това е окупация" и "Президентът продава страната ни".
Мнозина размахваха знамена на ЕС или тези на опозицията. Полицията бързо се намеси, за да наблюдава демонстрацията, но не извърши арести.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Бившата съветска република формира номинален съюз с Москва през 90-те години на миналия век с тясно търговско и военно сътрудничество, но се разразиха спекулациите, че Лукашенко възнамерява да постигне формално обединение на двете страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
"Забранено е докосването до страната без разрешението на хората", заяви лидерът на опозицията Владимир Некляев.
Лукашенко, често наричан последния диктатор в Европа, многократно отрича твърденията и през ноември се оплака, че Русия непрекъснато "промъква нови условия" в споразумението, което се опитва да постигне.
Беларус, която не разполага с излаз на море, е между Полша, Украйна и Русия, и е един от основните съюзници на Москва в Европа, въпреки че отношенията често са напрегнати.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Около 49,9% от беларусите искат страната им да остане напълно независима от Москва, показва проучване на Минската академия на науките, публикувано тази седмица.
Привържениците на съюз със споделени политически институции наброяват 36%, а 7,7% искат пълно обединение, сочи проучването.