Русия може да предизвика нова екокатастрофа - в Черно море, край пристанището на Новоросийск, е потънал научноизследователски кораб. На борда на плавателния съд е имало около 200 литра дизелово гориво. Инцидентът е станал на 22 февруари в акваторията на яхтклуба "7 Foot", при кей №58. По предварителни данни - причината е заледяване, което е довело до загуба на устойчивост на кораба. Екипажът е успял да напусне и няма пострадали, съобщава специализираната информационна агенция PortNews.ru.
Още: Руски шпионски кораб изпадна в беда, но не прие помощ от НАТО (АУДИО)
Собственикът на плавателния съд обещава да монтира заграждения, за да предотврати евентуално замърсяване на акваторията, и да се подготви за вдигане на плавателния съд, съобщиха от Оперативния щаб на Краснодарския край.
Още: Руски танкер със 100 000 тона петрол се счупи край бреговете на Франция
Не е първи инцидент на този кораб
Става въпрос за изследователския кораб „Ашамба“ на Института по океанология на Руската академия на наукита. Това не е първият инцидент с плавателния съд. През ноември 2021 г. той беше изхвърлен на брега край Геленджик, пак в Краснодарския край, поради теч в машинното отделение, припомня опозиционният Telegram канал ASTRA.
„Ашамба“ е построен през 1979 г. и е използван за провеждане на мониторингови изследвания в крайбрежната шелфова зона на североизточната част на Черно море.
Рисковете пред околната среда заради Русия
Припомняме, че в средата на декември 2024 г. се случи най-голямата екокатастрофа в историята на Руската федерация. Два танкера потънаха в Керченския пролив, докато носеха товар от хиляди тонове суров петрол и мазут, изтичащ сега в Азовско и Черно море: "Украински вълни" подмятат, кършат и потапят два руски танкера наведнъж (ВИДЕО).
"Волгонефт 212" и "Волгонефт 239" значително замърсиха морето - около 2400 тона мазут изтекоха във водите на пролива от четири повредени резервоара. Това доведе до замърсяване с петролни продукти по бреговете на Краснодарския край и Кримския полуостров, което провокира въвеждането на извънредни ситуации както на регионално, така и на федерално ниво.
Още: Най-голямата екокатастрофа в руската история е оценена на глоба от 3260 долара