Страните от Европейския съюз би трябвало да постигнат споразумение за налагане на забрана за внос на руски петрол при определени условия. Това каза в Брюксел премиерът Кирил Петков в кратко изявление за Reuters.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Министър-председателят говори малко преди началото на срещата на върха на европейските лидери, на която трябва да бъде решен въпросът за петролното ембарго срещу Русия. То е част от шестия пакет санкции на ЕС, но той все още не е приет заради блокиране от страна на Унгария.
"Мисля, че ще бъде прието с определени изключения", заяви Петков относно ембаргото. "Като цяло би трябвало да бъде прието, в зависимост от някои индивидуални характеристики и критерии, които държавите членки могат да имат“.
Заседанието на постоянните представители на ЕС завърши без договореност по предложенията на Европейската комисия за налагане на ембарго до края на 2022 с отсрочки за Унгария, България и още няколко страни. Посланиците не успяха да се договорят на две поредни срещи, едната от които беше днес сутринта.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
Според предложението на ЕК – България ще получи отсрочка за въвеждане на ембаргото, която ще важи или до юни 2024, или до декември 2024 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Според неофициална информация все още Унгария е проблемът за общото ембарго. Също така предстои изясняването на технически проблеми, както и на въпроси, свързани с реекспорта на дизел от Словакия към Чехия.
Според Politico – посланиците на ЕС са постигнали малък прогрес по спорните въпроси този понеделник, но всичко трябва да се реши на срещата на върха.
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната