Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Перални и помпи за кърма: армията на Путин ли се крие зад рекордния внос на уреди

01 ноември 2022, 11:35 часа • 3475 прочитания

Внезапният и изненадващ скок в европейския износ на перални машини, хладилници и дори електрически помпи за кърма към съседите на Русия поражда опасения сред официални лица, че търговският бум може да помага на военната машина на Владимир Путин в Украйна, съобщават от Bloomberg.

Още: МВнР: Не може да има преговори без Украйна и ЕС

Още: В болничната стая: Папата спретна литургия с лекарите и медицинските сестри

Войната на Путин накара Русия да бъде засегната от санкции върху почти всеки сектор на нейната икономика, лишавайки я от внос, включително чипове и други компоненти, на които отдавна е разчитала за основно военно оборудване като радиостанции и оръжия до по-сложни оръжия, включително ракетни системи, изтребители и подводници.

Не е ясно точно кои компоненти от домакински стоки могат да бъдат използвани по този начин, въпреки че обикновено всички те съдържат микрочипове. И без заобиколни решения за чуждите части, Русия може да изгуби способността си да да контролира украинските настъпления, оформяйки курса и изхода на войната.

Още: 3 години война: Украйна чака още оръжия за милиарди от САЩ. Нов американски сигнал в полза на Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Кацна аварийно в Рим: Италианските ВВС ескортираха американски самолет за Индия (ВИДЕО)

Официални лица в Европа вече казаха публично, че са виждали части от хладилници и перални машини да се появяват в руско военно оборудване като танкове след нахлуването в Украйна. Хората, запознати с оценките, казаха, че е напълно възможно компоненти и микрочипове от други домакински стоки да се използват и за военни цели, макар и най-вече в сравнително нискокачествено оборудване.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза миналия месец, че руската армия използва чипове от съдомиялни машини и хладилници във военното си оборудване, защото полупроводниците ѝ свършват. Администрацията на Байдън направи подобно твърдение по-рано тази година, цитирайки доклади за части, открити в пленени руски танкове в Украйна.

Търговските данни показват например, че износът от ЕС на електрически помпи за кърма за Армения се е увеличил почти три пъти през първата половина на 2022 г. спрямо предходната година, въпреки спада от 4,3% в арменската раждаемост. По същия начин търсенето в Казахстан на помпи за кърма от ЕС скочи с 633% през първата половина на 2022 г., въпреки че националната раждаемост спадна с 8,4% през същия период.

Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)

Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите

Армения е внесла повече перални машини от Европейския съюз през първите осем месеца на годината, отколкото през последните две години взети заедно, според данни на Евростат. Казахстан е внесъл европейски хладилници на стойност 21,4 милиона долара през август, повече от три пъти повече от сумата за същия период на миналата година.

Междувременно данните на правителството на Казахстан показват скок в доставките на хладилници, перални машини и електрически помпи за кърма в Русия.

Част от търговията през евразийските държави към Русия може да бъде опортюнистичен бизнес, компенсиращ недостига на внос от другаде, или за руски компании да разглобяват уредите и да използват компоненти и полупроводници в гражданското производство.

Европейски служители, запознати с данните, казват, че се притесняват, че поне някои от стоките и техните компоненти може да намерят своя път за военна употреба и следят отблизо нарастването на износа към страни от периферията на Русия.

Властите в Москва спряха да публикуват данни за търговията след нахлуването в Украйна. Все пак руското търсене на електрически помпи за кърма от Казахстан се е увеличило повече от два пъти през първите осем месеца на годината спрямо цялата 2021 г., според данни на правителството на Казахстан. Страната също така е изпратила перални машини на стойност 7,5 милиона долара в Русия досега през 2022 г. - срещу почти нула през предходните две години. Износът на хладилници за Русия е нараснал десетократно спрямо предходната година.

Да се определи крайната дестинация и употребата на стоките за бита е сложно. Армения, Казахстан и Русия са в Евразийския икономически съюз, което означава, че между тях няма митнически граници. Европейските компании може да не искат да доставят директно до Русия, дори ако техните продукти не са санкционирани, като се има предвид перспективата да бъдат забелязани да правят бизнес със страната в момента. Те също може да не знаят, че стоките им се изпращат в Русия.

Европейски служители казват, че спирането на търговията с домакински уреди е трудно, тъй като тези артикули и техните така наречени подпрагови компоненти често не се санкционират. Това е така, въпреки че ЕС наскоро въведе нови правомощия, които му позволяват да санкционира субекти извън блока, ако помагат на европейски компании да избегнат неговите ограничителни мерки.

Казахстан се зарече да не помага на Русия да заобиколя санкциите и няма доказателства, че правителството помага на Москва да го направи. Официални лица както в Армения, така и в Казахстан не отговориха незабавно на исканията за коментар.

След повече от осем месеца война Русия претърпя значителни загуби на оборудване. Американски и европейски служители също казват, че Москва е изчерпала своите запаси от ключови оръжейни системи като високоточни ракети. Украйна, напротив, продължава да черпи от доставки на модерни оръжия от своите съюзници, което, заедно с наличието на мотивирани бойци, промени баланса на силите на бойното поле.

Bloomberg съобщава по-рано през октомври, че Русия от години се е опитвала да намали зависимостта си от вноса на широка гама от своето военно оборудване – и вътрешен преглед през 2021 г. установи, че тя не успява по почти всеки показател.

След избухването на войната САЩ работят усилено, за да отрежат доставките на полупроводници за Русия.

Други страни, които Русия смята за партньори, като Китай, до голяма степен не искат да ѝ доставят полупроводници и ключови компоненти, дори ако не са подписали санкциите, наложени от САЩ, Европа и други.

Все пак Русия има дълъг опит в избягването на санкциите, за да снабдява своите военни през съветската епоха, чрез контрабанда и шпионаж.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес