С нови мерки в Кипър целят да намалят риска от избухване на пожари, предаде БНР. След многобройните и големи огнени бедствия в страната през юли и август се обсъжда засилване на санкциите за предизвикването им. Започва и подмяна на електроенергийната мрежа в планинските райони, в най-опасните места за възпламеняване.
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед
Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия
90% от пожарите на острова са причинени от човешка намеса, като една трета от тях са умишлени, обяви Противопожарната служба данни за последните години.
Високата активност от пожари в страната през това лято дава индикации за „злонамарени запалителни действия“, каза нейният говорител Андреас Кетис.
След като завършат разследванията за причините за избухванията ще бъдат взети решения за допълнителни мерки, например затягане на санкциите за подпалвачи, заяви президентът Никос Христодулидис.
Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
В момента паленето на огън в горски и селски райони извън определените места е строго забранено и нарушението се наказва със затвор до 10 години или глоба до 50 000 евро, или и двете заедно.
Съществуват 475 рискови точки в електроенергийната мрежа в планинските райони, които могат да доведат до горски пожари, алармира Отделът по горите. Кабелите и съоръженията в опасните места се предвижда да бъдат подменени до следващото лято.
Днес в сила е жълт код за температури от 41 градуса и червен код за опасност от пожари.
Още: Овладян е горският пожар в Лимасол, Кипър
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)