Правителството на Молдова одобри днес обявяването на извънредно положение в страната за 30 дни с цел така да бъдат премахнати регулаторните ограничения върху покупките на газ и да се ускорят алтернативните доставки.
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед
По думите на премиера Наталия Гаврилица това е необходимо, тъй като налягането в молдовските тръбопроводи е спаднало до критична стойност, а газовите доставки през октомври се изпълняват едва до 67 на сто поради липса на договор с руския доставчик, предаде ТАСС.
Обявяването на извънредно положение е техническа процедура, необходима, за да се гарантира енергийна сигурност на страната. Молдова ще продължи преговорите с руския "Газпром" за нов дългосрочен договор за покупка на гориво, но е принудена да купи газ от алтернативни доставчици, за да преодолее енергийната криза, каза Гаврилица пред журналисти.
Решението ще бъде внесено в парламента, който ще заседава днес следобед. Зам.-председателят на законодателния орган, мнозинство в който има Партията на действието и солидарността - Михай Попшой, увери, че депутатите ще подкрепят идеята, за да предоставят на кабинета лостове за управление на страната по време на енергийната криза.
Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия
Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"
Разпределителното предприятие "Молдовагаз" прикани населението да намали потреблението на това гориво заради малкото договорени доставки. До октомври са договорени едва 54 милиона куб. метра, а потреблението този месец надхвърля обемите, предоставяни от "Газпром".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Молдовагаз" и "Газпром" удължиха изтеклия си предишен договор до края на октомври, докато траят преговорите. Този месец Кишинев внася горивото на пазарна цена - близо 790 долара за 1000 кубика.
Властите обаче разчитат да се спазарят за цена 200-300 долара за 1000 кубика. Те заявиха, че са готови да обсъдят изплащането на исторически дългове и да отложат внедряването на европейски енергийни норми, засягащи инвестициите на "Газпром" в Молдова. Междувременно правителството в Кишинев отпусна 16 000 тона мазут от държавния резерв, за да бъде преодоляна кризата.