Италия е толкова успешна във възстановяването на древни произведения на изкуството и артефакти, които са били незаконно изнесени от страната, че създава специален музей за съхранението им. "Музеят на спасеното изкуство" бе открит в сряда вечер в подземна структура, част от древните бани на Диоклециан в Рим.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Изложбеното пространство на Осмоъгълната зала е проектирано да демонстрира усилията на Италия да си възстанови собствеността върху ценни антики и цели колекции. Често експонатите са собственост на чужди музеи или частни колекции, но с търпелива дипломация и съдебни процеси Рим възстановява притежанията си.
Експонатите в новия музей ще се сменят на всеки няколко месеца, тъй като много от артефактите са били част от древни етруски или гръцки цивилизации в Централна или Южна Италия.
Изложбата показва 100 от 260 артефакта, чиято кражба е разкрита от САЩ. Повечето предмети са били държани от музеи, аукционни къщи и частни колекции, и са върнати на Италия през декември 2021 г.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Новият музей, който се намира в Рим, показва предмети, „невиждани досега в Италия“, съобщи Масимо Озана, генерален директор на държавните музеи на Италия. Антиките са от преди римската епоха, датиращи от 8-7 век пр.н.е. Много от тях идват от района близо до съвременния Черветери, който е осеян с руини от процъфтяващата етруска цивилизация в Западна централна Италия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Особено впечатляваща част от колекцията е парче керамична статуя, високо над метър, и боядисано в червено и бяло. Украсено с изображения на коне и котки, то изобразява митологичната сцена на ослепяването на Полифем, човекоядец с едно око.
Изложбеното пространство е част от Националния римски музей. Настоящата му експозиция продължава до 15 октомври, след което музеят ще покаже различна партида възстановени антики.
ОЩЕ: Италия отменя ковид-ограниченията в театри, кина и музеи
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед