Европейският съвет постигна съгласие да удължи с още една година суспендирането на митата за износ за Украйна и Молдова. Това означава удължаване на режима за свободна търговия с двете страни.
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед
Удължаването на срока на споразумението ще продължи от 6 юни 2024 г. до 5 юни 2025 г. То включва и два нови „предпазни механизма за защита на пазара на ЕС“, съобщиха от пресцентъра на Европейския съвет на 13 май.
Предпазните мерки
Двете нови мерки, които могат да смекчат позицията на Полша относно режима на свободна търговия, ще позволят „редовно наблюдение“ и налагане на квоти, ако нивото на износа на основни селскостопански и хранителни продукти надхвърли това от предходните три години.
Още: ЕС връща митата върху определени украински стоки
Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия
Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"
Удължаването на срока на действие на мерките „потвърждава непоколебимата политическа и икономическа подкрепа на ЕС за Украйна“, се казва в прессъобщението на Европейския съвет.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Украинският министър-председател Денис Шмигал благодари на ЕС за решението от днес и заяви, че то „сближава още повече Украйна и Европа“.
Снимка: Getty Images
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Протести в Европа заради свободната търговия с Украйна
Политиката на ЕС за либерализиране на търговията с Украйна предизвика напрежение в някои държави членки и доведе до широкомащабни протести в Полша, а по-малки по мащаб демонстрации имаше в Румъния и Унгария.
Още: "Не преговаряме с обвинени в корупция": Напрежението между Полша и Украйна се покачва
През януари полският министър на земеделието Чеслав Шекерски заяви, че е „принципно против“ удължаването на режима на свободна търговия на ЕС с Украйна, като вместо това призова за „постепенна, взаимна либерализация“.