Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК започна наказателни процедури срещу България

19 юли 2018, 16:34 часа • 4750 прочитания

Европейската комисия съобщи, че днес, че започва две наказателни процедури срещу България и продължава трета, тъй като страната не е съобщила да е приела в срок национално законодателство, прилагащо изцяло евродирективи.

Още: Терорът на Кремъл е откровен ядрен шантаж, Европа е в опасност: Говори посланикът на Украйна след 3 години война

Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд

ЕК е изпратила уведомително писмо до България (както и до още 13 членки на ЕС) защото не са докладвали, за приемането на правилата за резервационните данни на пътниците. Държавите в ЕС трябваше да ги въведат до 25 май.

Резервационните данни се отнасят до информацията, предоставяна от пътниците на въздушните превозвачи при купуването на билет и регистрирането за полет. Тези данни може да включват информация като име на пътника, дати и маршрут на пътуването, номер на мястото в самолета, багаж, данни за обратна връзка и използвани платежни средства. Правилата изискват държавите да създадат национална система за събирането, оценката и обмена на тези данни за целите на правоприлагането.

ЕК е изпратила още едно уведомително писмо до България (както и до още 16 членки на ЕС), които не са изпълнили директива за киберсигурността, касаеща мрежите и информационните системи. Тези страни трябвало да направят това до 9 май.

Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

ЕК е изпратила и допълнително официално уведомително писмо на България във връзка със системни пропуски на страната при прилагане на законодателството на ЕС за опазване на природата. Комисията припомня в съобщението си, че с Директивата на ЕС за птиците (Директива 2009/147/ЕО) и Директивата на ЕС за местообитанията (Директива 92/43/ЕИО на Съвета) се установява мрежа на равнище ЕС от защитени зони „Натура 2000“.

В зоните по „Натура 2000“ могат да се извършват икономически дейности, при условие че няма неблагоприятно въздействие върху целостта на зоните. „В България кумулативното въздействие от съществуващите и одобрените планове и проекти върху зоните по „Натура 2000“ систематично не е било вземано предвид и извършването на много промени, представляващи сериозна заплаха за постигането на природозащитните цели, е били разрешено независимо от наличието на такава заплаха“, посочват от ЕК.

България и други членки на ЕС разполагат с два месеца, за да отговорят на официалните уведомителни писмо, като след изтичането на този срок ЕК може да обмисли възможността за изпращане на мотивирани становища.

Такова мотивирано становище – втори етап от наказателната процедура, ЕК е изпратила на България и Полша, защото не са приложили директивата за инфраструктура за алтернативни горива. Тези правила предвиждат въвеждането на общи изисквания за инфраструктурата и основните разпоредби, улесняващи използването на електромобили. Те целят да се намали въздействието на върху околната среда и трябваше да влязат в сила до 18 ноември 2016 г.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Страната ни има два месеца за отговор, след което ЕК може да предяви иск пред Съда на ЕС срещу България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес