Компаниите в еврозоната очакват ръстът на заплатите да се забави, според проучване на Европейската централна банка, цитирано от Bloomberg.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Очаква се вънагражденията да нараснат с 3,8% през следващите 12 месеца, което е спад от 4,5%, спрямо предишното проучване през ноември. Очакванията за продажните цени намаляват още по-силно – до 3,3% от 4,5%.
ОЩЕ: Инфлацията в еврозоната неочаквано се забавя за трети пореден месец
Заплащането на работниците е ключова променлива за централните банкери, докато те обмислят дали и колко скоро да намалят лихвените проценти. Първо понижение се очаква през юни, когато е вероятно да има повече данни, че натискът върху заплатите намалява.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед
Снимка: iStock
Притесненията са, че по-високите заплати биха поддържали инфлацията над целта от 2% за по-дълго време. Докато други индикатори сигнализираха за забавяне на ръста на заплатите в края на 2023 г., централните банкери искат най-вече да видят данните за първото тримесечие.
Проучването на ЕЦБ също показа, че условията за финансиране са се затегнали допълнително през първото тримесечие на 2024 г., но много по-малко, отколкото през четвъртото тримесечие на 2023 г.
Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия
Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"
ОЩЕ: Поредно свиване на промишлената активност в еврозоната
Същевременно компаниите отчитат скромно намаление на нуждата от заеми, посочват още от ЕЦБ. Те възприемат общата икономическа перспектива като основния фактор, възпрепятстващ наличността на външно финансиране, макар и малко по-малко, отколкото в предишния кръг.