Датските депутати отмениха действащ от векове закон срещу богохулството, който забранява публични религиозни обиди като изгарянето на свещени книги, например коранът.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите
Така страната даде превес на свободата на изразяване.
През последните 80 години е имало само няколко дела за богохулство, а няколко обществено значими дела бяха прекратени. Сред тях е това за карикатурите на пророка Мохамед, публикувани във вестник през 2005 година.
Преобладаващо лютеранска, но и ревностно светска, Дания беше единствената скандинавска държава, където имаше закон за богохулство, който предвижда четири месеца ефективна присъда и глоби.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
На сайта на парламента беше обявено, че депутатите са искали да отменят въведения през 1683 година закон, защото „не смятат, че са нужни специални правила, които за защитават религиите от свободата на изразяване”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Но изявления и действия, които заплашват или онеправдават определени групи или хора заради религиозните им вярвания, ще продължат да се наказват.
Депутатът Бруно Йеруп, който предложи отмяната на закона, каза, че „религията не трябва да диктува какво е позволено и какво е забранено да се говори публично”. Законодателят изтъкна, че това дава на религията „несправедливо върховенство в обществото”.
Датчанин, който през 2015 се засне докато изгаряше корана и публикува видеото във Фейсбук трябваше да бъде изправен пред съда идната седмица, но делото беше прекратено след отмяната на закона.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
През 1938 четирима души са осъдени за плакати с антисемитско съдържание.
През 1946 двама души са глобени за участие в християнско кръщение по време на маскен бал.
През 1971 двама служители на общественото радио бяха осъдени за излъчване на песен за сексуалността на жена и нейния отказ от почитане на божествена морална фигура.