Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българите вече позабравиха Германия като трудов пазар. Ето защо.

27 юли 2023, 22:11 часа • 31255 прочитания

В Германия продължават да имигрират повече хора от ЕС, отколкото я напускат, но интересът на европейците е далеч по-малък в сравнение с годините преди пандемията. През 2022 година във Федералната република са пристигнали 480 хиляди граждани на Европейския съюз. Същевременно 340 хиляди са я напуснали, сочат данните на Федерална служба за миграция и бежанци.

Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед

Най-много имигрират в Германия от България, Румъния и Полша

Ръстът в имиграцията е 2,8% в сравнение с 2021 година, но преди шест години разликата между броя на имигриралите в Германия и напусналите я е била шест пъти по-голяма.

Още: В Германия. По колко евро на час получават дори най-бедните

Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия

Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"

Най-много европейци се местят в Германия от България, Румъния и Полша. Въпреки това броят на източноевропейците, които емигрират към Федералната република, намалява. През 2022 година в Германия са пристигнали 160 хиляди румънци, 80 хиляди поляци и 60 хиляди българи. В същото време са я напуснали 110 хиляди румънци, 55 хиляди поляци и 40 хиляди българи. Към 2015 година ръстът на българите, които живеят в Германия, е бил двойно по-голям. Най-голям пък е спадът при хърватите, които от 2013 година са част от Европейския съюз, а от 2023-а - и от Еврозоната и Шенген. През 2015 година в Германия са имигрирали 39 хиляди повече хърватски граждани, отколкото са я напуснали. През 2022-а този брой е бил едва 3300.

Основните причини са икономика и демография

Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"

Още: Украйна: Оръжие за 20 млрд. евро и редкоземни богатства - нови завои. 267 руски дрона в атака (ОБЗОР - ВИДЕО)

Експертите изреждат няколко причини за този драстичен спад. От една страна, много от европейците, които са искали да живеят и работят в Германия, вече са го направили. В страната живеят над пет милиона граждани на други държави от ЕС. Освен това в повечето източноевропейски страни в последните години се отбелязва сериозен ръст на икономиката. В същото време обаче държавите от Източна Европа страдат от сериозна демографска криза, а основното младите са тези, които емигрират, отбелязва "Зюддойче Цайтунг".

Тенденцията все по-малко източноевропейци да искат да работят в Германия се отразява тежко на местната икономика, която страда от недостиг на кадри. Затова германските власти предприемат мерки да направят пазара на труда по-привлекателен и достъпен за квалифицирани кадри от държави извън ЕС.

Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Призрачните села на Германия. Там заселват украинци

 

Източник: Дойче веле

Още: Германия достави първите танкове Leopard 1 в Украйна с нов военен пакет (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес