Върховният представител на ЕС за външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел смята, че европейците трябва съвместно да обсъждат възможностите си в случай на интензивна война и да си сътрудничат за подобряване на отбранителните си способности пред новите стратегически предизвикателства. Това става ясно от пост на Борел в блог на уебсайта на Европейската служба за външни работи, предава БГНЕС.
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Според него това лято е добавило причина да се мисли за европейската отбрана и нейното бъдеще. Става въпрос не само за войната на Русия срещу Украйна, но и за сериозно влошаване на сигурността в региона на Сахел.
Борел отбелязва, че основната цел на европейските армии през последните 20 години са били "експедиционни операции", като тези в Афганистан, Ирак и Сахел. Според него през това време е имало поредица от драстични и некоординирани съкращения на бюджетите за отбрана в цяла Европа, както САЩ, Китай, Русия и други значително са увеличили своите. „И така - относителната пропаст между европейските страни и другите се е увеличила драстично. Както многократно съм твърдял - това е нещо, с което трябва спешно да се заемем“, твърди Борел.
Висшият дипломат на ЕС е изумен от възхода на Китай. „Сега неговият флот има повече надводни кораба от флота на САЩ. "Освен това видяхме около Тайван това лято как Китай е готов да използва своите военни, за да изпрати ясни сигнали", пише още Борел.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
Според Борел в същото време европейските въоръжени сили са се превърнали в своеобразна "армия-бонсай". „Европейските армии са обезкостени и описани като „армии-бонсаи“. Те изглеждат като истински, но са сведени до миниатюрни версии“, пише дипломатът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед
Още: Украйна: Има критични ресурси на стойност 350 млрд. долара в окупираната от Русия територия
Като пример той цитира изявлението на началника на френския генерален щаб от 13 юли, който открито постави под съмнение способността на френската армия да води конфликт с „висока интензивност“ на европейска земя.
„Въпросът е какво да правим. За какъв тип конфликт подготвяме нашите армии и какви решения произтичат от това по отношение на позиция, бюджет, обучение и т.н.? Не можем да продължим да противопоставяме „бонсаи-армии“ срещу по-голяма стратегическа заплаха. В същото време не можем да се преструваме, че сме доволни от нашия опит във войната, казва Борел.
"Всичко това изисква готовност да мислим задълбочено и сериозно за изборите и компромисите, пред които сме изправени, и да вземаме решения по съответния начин. Истинският смисъл е да мислим за това заедно като европейци. Нашите армии трябва да са способни както на териториална отбрана, така и на асиметрична война от разстояние“, допълва той.
Още: Украйна се топи: "Нас ни избиват, а деца не се раждат"
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Според Борел това трябва да стане в рамките на НАТО, тъй като почти всички страни-членки на ЕС вече са членове на Алианса.
„Но ние също трябва да можем да разчитаме повече на себе си и да демонстрираме нашата стратегическа отговорност, когато нашите интереси за сигурност са застрашени на нашите граници и отвъд тях. Ето защо държавите-членки на ЕС трябва да инвестират по-добре заедно и да си сътрудничат в областта на отбраната“, казва висшият дипломат на ЕС.
Ако ЕС имаше армия - нашите политици нямаше да се гърчат за Украйна