Сърбия предупреди Франция заради „безнаказаността” по отношение на бившия премиер на Косово Рамуш Харадинай, след като той беше пуснат под гаранция от френски съд след ареста му по подозрение в извършване на военни престъпления.
Още: В болничната стая: Папата спретна литургия с лекарите и медицинските сестри
Харадинай беше задържан на 4 януари на летище в Източна Франция във връзка с международна заповед за арест по искане на Сърбия, отправено преди повече от десетилетие.
Белград настоя за екстрадицията на бившия лидер на Армията за освобождение на Косово, за да го изправи на съд по обвинения в извършване на зверства срещу цивилни по време на конфликта през 1998-99 година.
В четвъртък Харадинай беше пуснат под гаранция, което Косово определи като „първа стъпка” към окончателното му освобождаване.
Още: Кацна аварийно в Рим: Италианските ВВС ескортираха американски самолет за Индия (ВИДЕО)
Още: Пожар в клиниката на военната академия в центъра на Санкт Петербург (СНИМКИ)
Харадинай няма право да напуска Франция докато се проучва искането за екстрадиция, което може да отнеме 2 месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продавал древна амфора онлайн: Полицията задържа мъж в Гърция (СНИМКА)
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
„Сърбия не приема съдебна система, която подсказва безнаказаност за онези, извършили военни престъпления срещу цивилно население”, подчерта на пресконференция Марко Джурич – сръбският министър по въпросите на Косово.
Сръбският министър на правосъдието Нела Кубурович каза, че Белград ще работи на принципа на реципрочността. „Ако лице, обвинено във военни престъпления, не бъде екстрадирано в Сърбия, ще отговорим със същите мерки на всяко искане от Франция”, каза Кубурович в отговор на въпрос дали страната би екстрадирала във Франция заподозрени за тероризъм, информира БГНЕС.
Прокуратурата при Международния наказателен съд за бивша Югославия подозираше екс премиера и бивш командир от АОК, че е оглавявал престъпна организация и заедно със свои съучастници носи отговорност за убийства, мъчения, жестоко отношение и нарушаване на законите за водене на война. Обвинението поиска присъда от 20 години затвор.
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите