Учителите се заразяват много по-често с COVID-19 от учениците. Към днешна дата има 453 заразени учители, трима починали, а 469 ученици са установени като позитивни на COVID-19. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
90 000 са учителите – имаме над 400 с хронични заболявания. Казали сме на директорите като има молба за отпуск, да я уважават, дори да има затруднения с учебния процес, обясни Вълчев.
На въпрос къде е министърът и къде е правителството, като по заповед се казва да се решава по места дали да се минава на дистанционно обучение, отговорът беше, че е много по-грешно да се вземат централни решения. Най-лесно е като технология централно да затворим всичко, уточни Вълчев.
Нямаме лесни решения, но имаме прагови стойности – ако 15% от учениците или учителите отсъстват заради симптоми на COVID-19, затваря се училището. Същото е при 20% от една паралелка, заяви Вълчев.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Преобладаващите настроения са за присъствено обучение, но те много лесно се променят при 2-3 случая на COVID-19, обясни министърът на образованието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
„Имаме различни формули – няма кой да ни даде формула, която генерално да балансира правото на образование и правото на здраве”, подчерта Вълчев. Попитан дали даден педагогичен съвет е компетентен да вземе решение за затваряне на училище, отговорът беше, че никой не е компетентен, никой не е епидемиолог – включително ректорите, които вече обявиха преминаване на дистанционно обучение в определени университети.
„Ако не последни, то не и първи трябва да се затварят училищата. Вероятно ще стигнем до тази ситуация, ако се усложни значително ситуацията с COVID или при идването на грипните вируси”, каза още Вълчев, като уточни, че говори за „цели области”. Според него, не се планира да се затваря цялостно засега, но той каза, че „няма план”.
Да, учители, които са преподавали на карантинирани класове, продължават да преподават, щом са носели маски и са спазвали дистанция, заяви Вълчев. Няма данни училищата да увеличават епидемичния риск повече, отколкото предприятия с подобен състав от служители.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: "Поредни рекорди: 2243 нови случая и 42 починали след заразяване с коронавирус"