Лизардитът не е азбест, това я заявил експерт от Националният център за обществено здраве, съобщи репортер на Actualno.com.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Припомняме, че в момента в ремонтираната сграда на Националната гимназия за древни езици и култури тече проверка, назначена от Министерство на културата, от специалисти от Националният център за обществено здраве и Национален институт за строително изследване към МРРБ.
Отново по мнение на експертите пробата, взета от адв. Силвия Илиева, родител на ученик от гимназията, не е взета съгласно законовите изисквания.
Ако се установи, че стените съдържат лизардит няма да се прави изследване на въздуха. Контролните органи ще направят изследване за съдържанието на хризотил.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Експертите са категорични, че ако стените в сградата не са напукани и са боядисани, не съществува никаква опасност за живота и здравето на децата в нея. По това, което те виждат в момента - опасност не съществува.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Резултатите от изследванията се очакват до няколко дни.
Експертите поясниха още, че подобни изследвания следва да се правят ако има такива съмнения на 6 месеца или 1 година, както и в случай на земетресение, извънредни ситуации или при бедствие.
Припомняме, че на 18 февруари Силвия Илиева показа пред медиите документ, според който в ремонтираната сграда на ул. Баба №16 има азбест. Документът предизвика сериозни съмнения за достоверност, след като се видя, че е с дата 28.02.2014 г. Най-важното е, че начинът, по който е взета самата проба, е изцяло нелегитимен.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Доц. Орлин Петров от Института по минералогия и кристалография, който е извършил рентгенофазовия анализ на вече взетата и оспорваната проба, коментира пред Mediapool, че изследването не е имало за цел да определи количеството азбест, а наличието. Все пак според него полуколичествената оценка сочела между 30 и 40 процента наличие на азбестов материал в дадената им проба, но точното количество било предмет на друг анализ, за който Илиева не е платила. Петров призна, че лабораторията не е сертифицирана, но тя била от най-модерните и тъй като е за научни цели, не можело да се оспорва достоверността на анализите й.
Той посочи още, че дори не е знаел, че пробата е от ремонтираната сграда на Класическата гимназия, но правени при тях анализи от други училища и университети са показали приблизително същите количества азбестов минерал заради строителната практика преди години.