Общи изпити по отделните специалности ще спестят сериозни суми на семействата на кандидат-студентите.
В момента университетите изтръскват джобовете на младежите, които искат да следват, с таксите за явяване на кандидатстудентски изпити. А кампаниите на повечето вече са целогодишни.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Идеята обяви министърът на образованието проф. Анелия Клисарова на дискусия за висшето образование, организирана от в. "24 часа".
Прост пример - с медицината. Висшите училища, които обучават лекари, са се договорили да не дублират датите за изпити.
В такъв случай кандидат-студентът може да обиколи няколко града, за да е сигурен, че ще е вътре. Хипотетично може да държи изпитите в цели 4 университета и 2 факултета.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Държат се химия и биология. В Медицинския университет в София обаче за първия изпит вземат 60 лв., а за втория - 30. Същото е в Медицинския университет във Варна, Пловдив и Плевен.
Подобно е положението и с другите специалности и университети. Софийският университет иска от кандидат-студентите си по 30 лв. за изпит. В Университета за национално и световно стопанство първият изпит е 50 лв., а следващите по 20 лв. в рамките на една сесия обаче.
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
В Техническия университет в София вземат 30 лв. за кандидатстване, а отделно по 20 лв. за явяване на изпит. Кандидатстудентските кампании са през април (предварителни) и юли (редовни).
Ако например младеж реши да се пробва в специалността "Икономика" с английски език в Университета за национално и световно стопанство и твърдо се явява на двете предварителни сесии, както и на юнската, ще похарчи 210 лв.
Сметката е следната: трите явявания на кандидатстудентския изпит по география на България излизат 150 лв. Трите конкурса по английски език (като втори) пък са 60 лв. Това се случва по изключение.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Таксата, разбира се, набъбва при проба и в друг университет.