В бюджета за следващата година са заложени средства в размер на 360 млн. лв. за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти. Това е повече от тазгодишното увеличение, което беше 330 млн. лв. Като процент увеличението ще бъде по-малко от 20%, с които увеличихме тази година.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва в Национална конференция на тема "Европейски ценности в образованието в България", предаде БГНЕС.
"Отделно очакваме да бъдат заложени средства за увеличение на заплатите на непедагогическия персонал в съответствие с общата политика за 10% увеличение на възнагражденията. Очакваме да бъдат заложени средства за увеличение на субсидиите на висшите училища и БАН. Надявам се, че ще успеем да реализираме няколко нови програми, които ще предстои да бъдат формулирани", заяви Вълчев.
Той добави, че за първа година ще има национални програми в системата на висшето образование, с които да провокират университетите да имат ефективни политики в определени област.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
"Най-вероятно едната програма ще е за педагогическото образование. Ще имаме и целеви средства за модернизация на ученическите общежития", обясни той и добави, че се надява да има средства и за оборудване на учебните кабинети, което е свързано с подобряването на методите на обучение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Вълчев обясни, че очаква ръстът на средствата за образование да бъде над половин милиард лв. за следващата година, спрямо миналата година.
"2021 г. ще се предоставят допълнително 1 380 000 000 лв. спрямо 2017 г. за възнаграждение на педагогическите специалисти. Две години даваме по 330 млн. и още две години ще даваме по 360 млн. лв.", уточни министърът.
Той подчерта, че ще бъде надмината средната заплата за страната, като изключение от това прави столицата, където тя е по-висока.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Следващата седмица се очаква да бъде гласуван бюджетът за образование.
Министърът увери, че възпитателната функция не е слизала от дневния ред на образователната система.
"Всички ни обединяват правилата и ценностите на обществото, на държавата, на общността ЕС, в която живеем. Обединява ни желанието да имаме по-добър, хармоничен и смислен живот. Затова разчитаме на системата на образованието", обясни той.
По думите му въпреки критиките срещу системата на предучилищното и училищно образование, тя е относително най-здрава, на която може да доверим децата и надеждата за по-добър живот.