Чуждестранните инвеститори със собствен капитал от най-малко 50 милиона долара или управлявани активи от поне 300 милиона долара ще имат право от днес да правят така наречените "стратегически" инвестиции в предприятия, търгувани на борсите в Китай, предаде ДПА.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Намаляването на изискванията спрямо предишните 100 милиона долара собствен капитал или 500 милиона долара активи беше обявено в началото на ноември и вече влезе в сила.
Стратегическите инвестиции се отнасят до дялови участия, които се държат дългосрочно, като периодът, през който тези дялове не могат да бъдат продадени, е намален на 12 месеца спрямо три години по-рано.
Още: След неочаквани данни от Китай: Обрат с цената на петрола
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
За първи път лица, отговарящи на капиталовите изисквания, ще могат да правят стратегически инвестиции.
Положителна стъпка
Анализаторите смятат промените за положителна стъпка за китайските фондови борси, пише БТА. Увеличеният чуждестранен капитал, който се влива на пазара, ще насърчи местните инвеститори да увеличат своите активи, прогнозираха те.
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Китайските борси отбелязаха растеж през последните месеци, след като правителството обяви мерки за стимулиране на икономиката, но имаше призиви за допълнителна намеса, като голяма правителствена конференция за икономическото планиране е насрочена за декември.
Още: Чуждите инвестиции в Китай продължават да спадат със сериозен темп
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Китайската икономика се сблъсква с редица трудности с оглед на слабото потребителско търсене, кризата в сектора на недвижимите имоти, причинена от силната задлъжнялост и геополитическо напрежение.