Бизнесът не е спрял да вдига заплатите и очаква увеличение на възнагражденията средно от 8-10%, което отново ще изпревари годишната инфлация. Минималната заплата е заплата и тя трябва да се изработи, а когато се определя административно и надвишава производителността се получава така, че се взима от тези със средна квалификация и се дава на тези хора, които не дават достатъчно принос с лоша трудова дисциплина.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев пред bTV за предложението на служебния финансов министър Росица Велкова минималната работна заплата да се вдигне на 940 лв.
Велев призова хората да не се задоволяват с минималната работна заплата, да не чакат държавата да им повиши доходите, а самите те да си повишат квалификациите си или да работят на няколко места, ако не им стигат средствата.
По думите му, за да има адекватни минимални работни заплати те трябва да се договорят по икономически сектори. За някои сектори 940 лв. минимална работна заплата е малко, а за други е много, отбеляза Велев и даде пример, че минимална работна заплата от 940 лв. е малко за сектори като машиностроене и предприятия с висока производителност.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Той посочи, че България е страната с най-висок ръст на работните заплати със 17.7% за последното тримесечие на годишна база. За разлика от другите европейски страни сме осигурили ръст на средната работна заплата, която изпреварва инфлацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
10.5 млрд. лв. са надвзети от предприятията с изкривения пазар на електроенергия, добави още той Васил Велев.
От своя страна икономистът Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ добави, че е реалистично предложението на служебния кабинет минималната работна заплата да стане 940 лева. Към момента така както е записан текстът в Кодекса на труда не позволява социалните партньори да договорят по-високи нива на минималната работна заплата, но това ще се промени в следващото Народно събрание, допълни Григорова. Твърденията, че промените в Кодекса на труда противоречат не директивата за увеличение на заплатите, не са основателни, коментира още тя.
„Заплатата трябва да е поне 940 лв., за да се счита за адекватна и това ще е предмет за разговори в работната група, част от която са и синдикатите“, уточни Ваня Григорова.
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Според нея няма да има увеличение на минималната работна заплата до края на годината, което е доста притеснително на фона на инфлацията в България.
КТ „Подкрепа“ ще продължи да настоява за увеличение на заплатите, въпреки твърденията за фалит на държавата.
Още: Ивайло Пенчев: Данък "свръхпечалба" е фундаментална грешка