Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще може ли да не плащаме кредити до 31 март, 2021 година – има решение на ЕС, но банките у нас решават

03 декември 2020, 08:27 часа • 5201 прочитания

Асоциация на банките в България вече разработват насоките и ще ги представят, след като БНБ позволи кредитна ваканция до 31 март, 2021 година. Допускат се до 9 месеца разсрочване на кредити – от началото на кредитната ваканция до края на март. Това заяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

Още: Тристранката с извънредно заседание

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

На въпрос ще може ли да не се плащат вноски по кредити от обикновени хора до 31 март, 2020 година, отговорът пред Нова телевизия беше: "Би трябвало да се запазят критериите. Ще се види в регламента, който ще внесе Асоциацията на банките".

Решението е общоевропейско, имаме нормативната база, ще говорим с банките, повтори Борисов при изричен въпрос дали физическите лица ще може да не плащат вноски по кредити.

Всички физически лица, които са засегнати от пандемията, ще могат да теглят безлихвен кредит от 6900 лева. Може да теглят и хора, които са с намалена заплата, уточни Борисов. А на въпрос дали можем да теглим безлихвен кредит, за да погасяваме друг, отново последва отговор, че банката, която дава кредит, проверява получаващия.

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Пренастроихме бюджетите, защото трябва да сме солидарни с пострадалите в момента, увери Борисов. Но попитан за настроенията на бизнеса, че мерките за подкрепа на бизнеса заради коронакризата не са добри и затова не се търсят, отговорът беше тривиален – за последните 3 месеца са дадени над 1 млрд. лева. Борисов обясни, че бил променен законът, за да можело по-бързо да се разплащат европари, които се пренасочват в подкрепа заради коронакризата. Икономическият министър даде положителен пример с "прословутата мярка 3/10" и не коментира конкретни числа от анкети на работодателски организации как огромни проценти, дори 99 на сто в някои случаи, не търсят определени мерки заради бюрокрация. Това си е тяхно решение, беше заключението на Борисов.

Попитан дали е било грешка да се намали ДДС за ресторантьорите, отговорът беше, че като нямало строги здравни мерки, първите месеци имало положителни ефекти и дори по-високи приходи към хазната. Сега, към края на годината, имало забавяне на приходите от ДДС - спад от 80 млн. лева, но това можело и да идва от петролните продукти, по думите на Борисов.

За финал икономическият министър увери, че държавният бюджет ще бъде изпълнен. Той каза и, че по-високият процент на възстановяване в Европа спрямо България - около три пъти, ставал защото се тръгвало от различни основи, нашата била по-висока.

"Висок остава броят на случаите на починали и заразени с коронавирус за денонощие"

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес