До 30% по-слаба реколта при пшеницата догодина очакват земеделци. Причината e липсата на дъждове през последните месеци.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
По това време обичайно житото трябваше да е поникнало поне 10 см, но сега семената дори не са покълнали. Все още е рано за прогнози дали това ще се отрази на цената на зърното, предава националната телевизия.
Сеитбата на пшеницата у нас започва през септември и трябва да приключи през втората половина на октомври, когато обичайно започват есенните дъждове. Влагата е от изключително значение за развитието на семената.
"В страната от два-три месеца не е валял стопански дъжд, което предопределя едно късно покълване и поникване на семената, специално за пшеницата, трябва да поемат около 60-70 процента вода спрямо собствената си маса", коментира проф. Иван Янчев от Аграрен Университет - Пловдив.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Технологично до седмица след засяването, пшеницата трябва да поникне. У нас не се прилага напояване на блоковете с пшеница, заради липсата на поддържани напоителни съоръжения, както и заради оскъпяването на производствения процес. Фермерите се надяват да завали възможно най-скоро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Полезният дъжд трябва да е 40 см на декар, но дори и тогава агрономите прогнозират до 30% по-слаба реколта.
"Определено добивите ще бъдат по-ниски, това e безспорно. Но тъй като има и доста сериозен риск при положение, че поникнат сега, да ги затисне много люта зима, те могат частично да измръзнат", допълни проф. Янчев.
Някои фермери вече са започнали да правят ритуали за дъжд, а всички се надяват и догодина да се потвърди традицията, че по-малките количества пшеница се компенсират с по-високото качество на реколтата.
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд