"Стокооборотът ни с Германия ще надскочи 10 млрд. евро тази година, ние обаче искаме повече". Това заяви пред журналисти служебният министър на икономиката Никола Стоянов, влизайки на среща с германския бизнес. "Германия е наш партньор номер едно и затова ми е важно да видим от компаниите, които са тук, какви проблеми ще изтъкнат", подчерта той.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Министърът отбеляза, че според анкета, проведена от Германо-Българска индустриално-търговска камара сред немския бизнес у нас, 100% от немските компании тук казват, че биха дошли отново в България и са доволни. Проблеми има със сигурност, добави Стоянов и подчерта, че от първия си ден като министър цели подобряване на бизнес средата. "Именно чрез тези срещи се надявам да идентифицираме проблеми, които евентуално според силите на министъра на икономиката да можем да решим, така че да сме още по-добри и да отговорим на високото търсене за инвестиции от Германия в момента", заяви той.
Секторите, към които германски компании проявяват инвестиционен интерес са машиностроене, автомобилна индустрия, електроника, електротехника, посочи той.
"До момента немските инвестиции в България с натрупване са вече близо 4 милиарда евро. В момента преговаряме с компании за над 200 милиона лева нови инвестиции и буквално до дни очаквам потвърждение за някои от тях", съобщи министърът.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Той изтъкна, че немският бизнес е открил 35 000 работни места у нас, че има много сериозно присъствие тук и че Германия е нашият партньор № 1 в чужбина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
"Проведох такава среща с австрийския бизнес, днес – с немския, предстои с френския, с американския, ще продължим и с останалите", съобщи той. Идеята е да получаваме обратна връзка с фирмите, които са дошли в България - най-вече за проблемите и вижданията за възможностите България да се подобри като дестинация за правене на бизнес и производство, добави той.
ОЩЕ: Дуално обучение - успешният австрийски модел на образование - възможен и у нас