Нуждаем се не от празни обещания, а от много повече, от ясни ангажименти от производителите на изкопаеми горива. Това каза на СОР29 в Баку ръководителят на делегацията на международната неправителствена организация "Грийнпийс“ Джаспър Инвентър на пресконференция часове преди края на климатичната конференция на ООН.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
"Часовникът тиктака. Не става дума само за суми, които са според очакванията, а за очакванията на милиони хора по света", каза Инвентър, цитиран от БТА.
"Ако лидерите на страните по света не могат да вземат важните решения, много хора ще умират в екстремните климатични условия, каза Мартин Кайзер, изпълнителен директор на „Грийнпийс“ - Германия. Той припомни за стотиците човешки жертви само през последните месеци от наводнения и тайфуни в Европа и Югоизточна Азия и за щетите за милиарди евро. Нека се запитаме колко струва човешкият живот, колко струва животът на милиони, колко струва животът на децата и на внуците ни. Човешкият живот не се измерва в евро или долари, каза той.
Още: Г-20 потвърждава ангажимента си за преход от изкопаеми горива
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Кайзер цитира данни на Международната агенция за енергия (МАЕ), според които е възможно използването на изкопаеми горива да намалее драстично и да бъде заменено от възобновяеми източници и призова правителствата да се откажат от „старите горива“ и да открият пространства за развитието и утвърждаването на „зелени“ енергоизточници. Той призова в новите национални климатични планове, които трябва да бъдат готови до февруари 2025 г., да се заложат политики за отказ от изкопаемите горива.
"Не дар от бога, а отрова"
Петролът и газът не са дар от Бога, а са отрова, която вреди на по-голямата част от света и обогатява малцина, каза той, репликирайки генералния секретар на ОПЕК Хайтам ал Гайс. Кайзер приветства ОАЕ за готовността да се откажат от изкопаеми горива и да инвестират в „зелена“ енергия и посочи, че ако страни като Саудитска Арабия останат изолирани в нежеланието си да го сторят, вероятно ще променят позицията си. Лобисти от петролните компании се опитват да подкопаят преговорите на СОР, каза той.
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Посоката на промяната е ясна, важна е скоростта, обобщи Кайзер.
Още: На срещата за климата: Призив за премахване на изкопаемите горива
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд