Министърът на енергетиката Владимир Малинов за пореден път постави пред своя турски колега Алпарлслан Байрактар въпроса за предоговаряне на споразумението между "Булгаргаз“ и турската енергийна компания "Боташ“, съобщиха от енергийното ведомство. Това е станало на среща между двамата в Истанбул.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Оттам допълват, че активните преговори по тази тема ще продължат, като предстои на 15 август представители на „Боташ“ да посетят България за среща с „Булгаргаз“.
Сериозна неустойка?
По-рано енергийният експерт Илиян Василев написа, че е видял писмо на турската компания, в което тя е предупредила за сериозни последици за България, ако не се плати по 13-годишното споразумение.
Още: Твърдения: "Боташ" е отхвърлила искането на България за преразглеждане на газовия договор
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
БГНЕС пък предаде, позовавайки се на анализ на ICIS, че неустойката в споразумението може да доведе до това "Булгаргаз" да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Подготовката на Меморандум за разбирателство между правителствата на Република България и Република Турция в областта на енергетиката е била друга тема на разговор между двамата министри. Целта на документа е да създаде рамка за сътрудничество в областта на енергетиката между България и Турция и да улесни обмена на технически знания, консултации, умения и опит в съответствие с националното законодателство на страните.
Проектът извежда електроенергийната и газовата свързаност, заедно с възобновяемата енергия и енергийната ефективност като основни сфери на енергийно сътрудничество между страните. Развитието на нови проекти за електроенергийна свързаност и подобряване на трансграничния капацитет, както и насърчаването на частни инвеститори да внедряват такива проекти са сред основните мерки за задълбочаване на взаимните връзки, залегнали в проекта. Двамата министри са се съгласили, че подписването на меморандума ще съдейства за развитието на междусистемни връзки, които поддържат сигурността на енергийните доставки в региона. По покана на министър Малинов документът ще бъде подписан в София.
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Планиран ремонт, но газът в България поскъпва
По молба на турската страна министрите Малинов и Байрактар са обсъдили възможността за предоставяне от България на допълнителни количества вода за напояване на региона около Одрин поради продължителна суша и неблагоприятни климатични условия. В отговор министър Малинов изрази готовност София да бъде домакин на среща между делегации от двете страни за провеждане на разговори по техническите параметри.