Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България плаща 470 млн. лв. лихви, за да получи газ от "Турски поток"

03 април 2019, 15:00 часа • 6022 прочитания

България ще плати около 470 млн. лв. лихви за изграждането на инфраструктурата към газовия хъб "Балкан", по която ще тече газ и от "Турски поток". Това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на изслушване в парламента.

Още: Тристранката с извънредно заседание

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Изпълнител на проекта ще бъде саудитският консорциум "Аркад", който спечели търга за изграждането на новата газопреносна мрежа. Дружеството ще построи инфраструктурата със свои средства на стойност от 2.15 млрд. лв., а България ще му се издължи разсрочено за 10 години при 4.1% лихва.

"Аркад" подадоха оферта, която дава възможност да се включим в бюджета на обществената поръчка. Цената на ресурса, предложена от компанията, е 4.1%", посочи Петкова. По думите ѝ лихвата е много добра, но държавата ще търси още по-изгодни условия, търсейки заем от финансовите пазари.

Предстои да се подпише договора и строителството на новата газова мрежа да започне. „Работим с ясни срокове, искаме проектът да бъде готов до началото на 2020 г.“, категорична бе Петкова.

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Интерконекторът с Гърция

Ключово значение за газов хъб „Балкан“ има и интерконекторът между Гърция и България. „Този проект е ключов не само за двете държави, но и за целия Европейски съюз. Неслучайно е включен в 7-те топ приоритета на ЕС в енергетиката“, посочи министърът.

Брюксел ще отпусне 33 млн. евро за интерконектора, тъй като спомага за реализирането на Енергийния съюз, обяви еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу. Днес Европейската комисия официално потвърди финансирането, ще бъде отпуснато по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014 – 2020 г.

Тя изрази надежда, че всички обществени поръчки за газовата връзка ще бъдат приключени на време и строителството ще започне в началото на юни. С капацитет от 3-5 млрд. куб. м газ интерконекторът покрива годишното газово потребление на България, давайки възможност за реална диверсификация на газовия доставчик. „Този проект ще ни даде друг, различен източник за доставка на природен газ“, каза Петкова.

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд

Газовата връзка с Гърция дава възможност и за доставки на втечен газ. По думите на енергийния министър вече има голям интерес от международни компании, доставчици на втечнен газ.

Голямата цел е либерализация на пазара на природен газ. „Искаме да създадем условия за пазарното развитие на търговията с природен газ“, каза Петкова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес