Бившият министър на екологията Нено Димов е с повдигнато ново обвинение, свързано с концесията на ски зона "Банско", чийто концесионер е търговското дружество "Юлен" АД. Това бе съобщено днес на сайта на Специализираната прокуратура. Обвинен е в умишлена безстопанственост.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Нено Димов е в ареста от 9 януари по обвинение за умишлена безстопанственост, довела до водната криза в Перник.
От Специализираната прокуратура уточняват, че част от събраните материали по първото досъдебно производство са отделени в ново. Новото досъдебно производство е за "извършени действия по служба", свързани с концесията.
Разследването е възложено на следователи от Следствения отдел при Специализираната прокуратура и по него се извършват активни действия, се казва в официалното съобщение.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Димов беше и инициатор на преговори за изменение на концесията за ски зона Банско, с които правителството да узакони нарушения на концесионера.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
През ноември 2018 година Нено Димов обяви, че още при подписването на договора за концесията на ски зоната над Банско през 2001 г. е сбъркана площта, която държавата е отдала на "Юлен" АД. По думите му в договора са посочени три различни площи, които "Юлен" да използва, и така реалните граници на концесията са неясни.
Припомняме, че концесията за ски-зона "Банско" бе подготвена от ведомството през 2000 г. при министър Евдокия Манева, когато Димов е бил неин заместник. След Манева отговорни за концесията в качеството си на министри с пълни мандати са били последователно Долорес Арсенова, Джевдет Чакъров, Нона Караджова и Ивелина Василева. Нито на Манева, нито на министрите след нея е търсена наказателна отговорност за нарушенията на концесионния договор през годините.
"Още 2001 г. е направена дълбока грешка и трябва да се търси отговорност, защото не е определена никаква територия", заключи Нено Димов тогава.
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
В годината, за която министърът казва, че е направена грешка, той е бил част от екипа на Министерството на околната среда. В периода 1997-2001 г. той е главен секретар на ведомството, а след това и заместник-министър.
През декември 2018 година петкратният носител на световната купа и четири пъти световен шампион по ски Марк Жирардели изненадващо обяви на среща с няколко министри, че е мажоритарен собственик на "Юлен" АД.
През миналата година прокуратурата не предприе нищо по концесията, макар и сезирана. През януари 2-19-а Нено Димов, все още екоминистър, попитан за параметрите на концесионния договор за ски зоната в Банско обясни, че площта на концесията нямала нищо общо – било въпрос на приходи, като само те влияели на концесионната такса. "Юлен" плащали между 300 и 400 000 лева, но България щяла да иска увеличение на концесионната такса. А на въпрос защо чак сега държавата се сетила да търси повече пари и е ясно от години, че има нарушение на площта във и по договора, екоминистърът каза, че "още 2015 година" имало голяма работна група, отправила конкретно предложение за действие, но дошло време за оставки и затова можело да се каже, че сега "процесът продължава". Договорът обаче е от 18 години! Подробности можете да прочетете в този материал.