Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямото наказание е надеждата

20 ноември 2019, 17:10 часа • 9679 прочитания

"Най-голямото наказание е надеждата". Това го казва Радост Пелтекова, казва го пред сградата на съда в Пловдив, докато чака да чуе присъдата на съпруга си - 72-годишния Костадин Пелтеков.

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

На 23 септември 2017 година той застреля родния си син Стоян, 36-годишен, с два куршума - в сърцето и в слепоочието. След убийството се обади сам в полицията и направи пълни самопризнания. Можеше да каже, че е стрелял при самозащита, но не го е направил. "Виновен съм", казал. "Не издържах повече", каза днес в съда той.

Тази история може да се разкаже с много "ах" и "ох", но така, освен да привлече повече лайкове за рекламодатели, няма да свърши друга работа.

Прокурорът Тодор Павлов не си спомня друг случай в Пловдив, когато извършител на убийство, който на всичко отгоре сам си признава и така спестява доста следствена работа, да не е задържан, дори в ареста. Още тогава Пелтеков старши излиза от полицията с мярка подписка, след една година и тя отпада. Днес, малко повече от две години след фаталния 23 септември, в малката им вила край Куклен, той излезе от съда с условна присъда.

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Синът на семейство Пелтекови е бил наркоман. 20 години животът им е бил подчинен на усилията да го спасят, да го отклонят, да му попречат по някакъв начин. На практика са се оставили, както и много други в тяхното положение, да го подпомагат, като са му давали пари. А са му давали пари, защото са били принудени от него - дали в къщи, дали в малкия семеен магазин...

Много подобни истории се случват в света, за който не се говори или се говори единствено с осъждане. Впрочем Стоян е влизал и в затвора - цели четири пъти. Оттам е излизал и е поемал пак по същия път. Заплахи, закани, измъкване насила на пари.

Когато възрастният мъж, вместо както друг път накрая все пак да даде пари, принуден от сина си, вади пистолета и го застрелва, в дома му в Пловдив е внучето. Детето на сина наркоман и на майка наркоманка, която вече е зарязала едно дете. Ражда в Пловдив момиченцето и бяга от родилния дом, за да се надруса. Оттам уведомяват "Закрила на детето" и те поемат случая от самото начало, тъй като Маринка, майката, не е непозната за тях. Ако първото и зарязано дете се отглежда от нейните родители, второто е предадено на грижите на родителите на Стоян. Така че в момента, в който той за пореден път ги обира и заплашва, те отглеждат седеммесечното му бебе. Заради това майка му се е пенсионирала година и половина преди да навърши необходимата възраст.

"Простихте ли на сина си?“, питам и двамата родители. Очаквам всичко да чуя, но не и това - "Ние никога не сме му се сърдили. Той беше болен човек". Радост не се сърди и на съпруга си, че е убил сина и. Той се признава за виновен и всъщност и съдът е съгласен, че присъдата, която сам си произнася, е доживотна и възможно най- тежката изобщо. Странно дело, в което има труп, никой на никого не се сърди и всички са жертви. Съдбовно някак.

Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК

Още: Вътрешният министър разпореди спешни мерки за задържане на отговорните за погрома срещу сградата на ЕК

Дали тази история можеше да се избегне? Дали можеха да се избегнат, поне донякъде, огледалните подобни истории - когато зависим убива майка си или баща си. Защото те са дори по-чести от "Баща убива сина си наркоман". Впрочем след тази драма, в Пловдивско стана една подобна - баща уби дъщеря си наркоманка.

В един идеален свят всеки обича децата и родителите си и подобни драми няма. В един идеален свят наркотици няма. Само дето идеален свят няма.

Има свят, който е пълен с парадокси, грешки и зло. Където и да е. И в тоя свят има наркотици, насилие и убийства. Само дето единствена България в Европейския съюз, а и не само там, не е приела една мярка, която поне хипотетично би ограничила тоя краен изход.

Лечение вместо наказание

Ако имахме тази мярка, ако тя беше одобрена още през 2006-та година, когато бе подкрепена от всички политически сили, внесена в Парламента от сдружение "Майки срещу дрогата" и отхвърлена за пет минути от Правната комисия, днешната поредна драма можеше да не свършва така.

Убитият от родния си баща Стоян Пелтеков е влизал четири пъти в затвора през изминалите 20 години. С малки присъди, най-голямата е била година и половина. В основата на четирите му престъпления, за които е бил обвинен, стои зависимостта от наркотици и необходимостта да си набавя средства за нея. Ако тази мярка беше влязла в сила, той, който през всичките тия години на битки със семейството, е отказвал категорично да влезе в програма за лечение, може би все пак би избрал нея вместо затвора.

Мотивацията за лечение е силно условно понятие при зависимите, тя се изгражда и впоследствие. Възможно ли е, принуден да се лекува, той все пак да беше сменил чипа на своето поведение? Може би да, може би не - никога няма да разберем. Но така или иначе този шанс не му е бил предоставен. Както не се предоставя и до днес на зависими, осъдени за кражби и притежание на наркотични вещества. Един път влезли в затвора и без никаква промяна в причината за престъплението, те стават най-лесните за ловене, попълват отчетите на полицията и затворите. А в затворите има наркотици. С една дума, Стоян дори не един път, четири пъти се е разминал с някакъв хипотетичен шанс за друг път в живота, а тази бариера си остава спусната и до днес пред такива като него. В случая той е жертвата, но със същия успех жертвата можеше да е бащата.

Майката на бебето, което вече е двегодишно дете, и в момента е в затвора за кражба. Докато е ставало убийството, тя е проституирала, за да изкара пари за дрога.

Това е тъжната история, която може да бъде разказана с много "ах" и "ох", но и без тях е достатъчно тягостна. Още повече, че е само брънка от една голяма история на пълно нехайство по проблем, който убива стотици хиляди семейства всекидневно.

Прокуратурата поиска условна присъда. Държавата официално призна, че животът с наркоман е нетърпим. "Това не е ли разрешение за лов на наркомани?", попитах прокурора. "Не, в никакъв случай. Но е много сложно".

Сложно е. И става все по-сложно. И нищо не се прави.

О, забравих! Закриха Националния център за наркомании.

"Ние все се надявахме, че ще се промени", казва майката на убития Стоян. И сама си произнася присъдата: "Надеждата е най-голямото наказание".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Веселина Божилова
Веселина Божилова Отговорен редактор
Новините днес