Екипът на служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов предлага да бъдат закрити Специализираният съд и специализирана прокуратура, предава БНР. Предложението последва анализ на министерството за спецправосъдието от създаването му досега.
Още: Разказ от първо лице: Пострадал полицай за вандалите пред Дома на Европа
Още: 13 месеца КОНПИ игнорира изпълнителен лист за над 42 000 лв.
Анализът е показа, че голяма част от делата срещу организирани престъпни групи, гледани от спецсъда, всъщност са приключили с осъдителни присъди само за вторичните престъпления, иначе подсъдни на районни съдилища.
Ръководствата на двете специализирани съдилища пък се оплакали от прекаленото разширяване на кръга от престъпления, подсъдни от спецсъда.
Затова предложението, което е мотивирано в работен доклад, е да се огледа кои престъпления точно да бъдат подсъдни на специализираното правосъдие, а то да се осъществява в пет центъра в страната – това са петте апелативни района – София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново, окръжните съдилища там да бъдат първата инстанция, а апелативните да са втората. Третата си остава, както и досега, Върховният касационен съд.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Янаки Стоилов изрази очакване, когато започне обсъждането на законопроекта в тази посока, внесен от „Демократична България“, да бъдат взети под внимание именно тези предложения на правосъдното министерство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Той коментира и темата за Бюрото за защита на свидетели, заради беше повикан за изслушване главният прокурор. Според Стоилов то трябва да се върне към първоначалната си функция, каквато е била през 2014 г. – да защитава свидетели.
Служебният министър се надява и след решение на Конституционния съд по тази материя да има окончателно решение на законодателя.