Софийският градски съд (СГС) даде ход на делото срещу бившия председател на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов, предаде БГНЕС.
Още: Ранено куче след стрелба по приют за бездомни животни
Още: Една година няма и следа от изчезналата Ивана от Дупница, изключиха я от училище
Съдът уважи искането на обвиняемия делото да се проведе по реда на съкратеното съдебно следствие, тоест всички свидетели и експерти няма да бъдат призовани в съда, а ще се ползва съдържанието от протоколите за разпит. Това означава, че е възможно присъда да бъде прочетена още утре (1 април). В хода на досъдебното производство бяха разпитани 32 свидетели, изготвени бяха 5 компютърно-технически и една съдебно-почеркова експертизи.
Златанов, известен със скандалното си тефтерче, страници, от което бяха оповестени от прокуратурата миналото лято, е обвинен, че е нарушил служебните си задължения, от което е било разколебано доверието на обществото в дейността на комисията като независим орган. Делото се гледа от съдия Андрей Ангелов, който председателства 23 състав на СГС.
Един от сигналите в КПУКИ, докато Златанов беше начело на комисията, е срещу президента Росен Плевнелиев. Той е за времето докато е бил регионален министър. В него се твърди, че Плевнелиев бил в конфликт на интереси, защото все още влизал в управата на търговско дружество. Справка на Комисията обаче показала, че Плевнелиев напуснал въпросното дружество още през 2008 година. Въпреки изхода от производството, Златанов не е спазил закона, като е укрил, че в Комисията има такова производство.
Още: Разказ от първо лице: Пострадал полицай за вандалите пред Дома на Европа
Още: 13 месеца КОНПИ игнорира изпълнителен лист за над 42 000 лв.
Бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров, който е един от свидетелите, предположи, че фигурира в тефтерчето с цел "вътрешна саморазправа". Той каза, че излязлото решение на КПУКИ съвпада с периода, в който той е напуснал ГЕРБ. "Заради същите практики от Цветан Цветанов и Искра Фидосова", посочи Димитров без да уточни какво точно има предвид.
Емил Димитров заяви, че не е разговарял с Филип Златанов и няма обяснение защо фигурира в тефтерчето. Той подчерта, че никой не го е канил в КПУКИ и е бил призован, когато е било ясно, че не е в България.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Другият свидетел, който днес се яви редовно, но заедно с Емил Димитров бе освободен, беше Динама Ранкова - бивш финансов съветник на президента Росен Плевнелиев. Тя заяви, че 7 месеца нищо не е правено от КПУКИ по информация за нея, а самата тя на няколко пъти е подавала заявления до комисията. Ранкова съобщи, че има нотариална заверка за това, че 7 месеца решението не е било качвано на сайта на КПУКИ.
Ранкова каза, че не желае да коментира чии са инициалите в тефтерчето – Б.Б. и Ц.Ц., а по отношение на това дали ще има осъдителна присъда, тя изрази надежда, че съдът ще си свърши работата. Тя каза и че няма отношение за това, че фигурира на доста места в тефтерчето. "Мога да кажа само, че времево проверката фигурира с времето, когато президентът искаше да предложи моята номинация за Управителния съвет на БНБ", уточни Ранкова. Тя припомни, че след като 7 месеца решението на КПУКИ е било неизвестно за нея, го е получила на 2 април 2013 година, обжалвала го е веднага и е спечелила на две съдебни инстанции.
Адвокатът по делото отказа да коментира защо са поискали съкратено съдебно производство. На въпрос защо президентът Росен Плевнелиев не е привлечен като свидетел адвокатът на Златанов каза: "Аз съм поискал, само че не го допуснаха".
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София