Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сонда на НАСА трябва да кацне на астероид и да донесе проба от там

19 октомври 2020, 14:04 часа • 1956 прочитания

След като обикаля около древен астероид на стотици милиони мили в продължение на почти две години, космически кораб на НАСА тази седмица ще се опита да слезе до коварната, пълна с камъни повърхност, и да вземе проба от него, като я върне на Земята. Това информира изданието The Voice of America, цитирано от агенция "Фокус".

Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Събитието трябва да стане във вторник, когато САЩ ще предприемат първия си опит в събирането на материал от астероид, който да бъде върнат на Земята - постижение, изпълнено досега само от Япония.

Изпъстрена с имена, вдъхновени от египетската митология, мисията Osiris-Rex трябва да върне най-малко 60 грама материал от астероида Бенну, най-големият такъв след Луната.

Космическият кораб с размер на ван трябва да кацне в сравнително равния кратер с големина на тенис корт на име Найтингейл - място, сравнимо с няколко места за паркиране тук, на Земята. Камъни, големи колкото сгради, се извисяват над целевата зона за приземяване.

Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)

Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук

"Така че за известна перспектива, следващия път, когато паркирате колата си пред къщата или пред кафене и влезете вътре, помислете за предизвикателството да навигирате "Озирис-Рекс" в едно от тези места на 200 милиона мили", заяви заместник-ръководителят на проекта на НАСА Майк Моро. 

Ако първият опит не даде резултат, Osiris-Rex може да опита отново. Всички събрани проби ще достигнат Земята до 2023 г.

Въпреки че НАСА е върнала праха от комети и частици от слънчев вятър, никога не се е опитвала да вземе проба от един от милионите астероиди в нашата Слънчева система.

Междувременно Япония очаква да получи проби от астероид Рюгу през декември – няколко милиграма. Това става 10 години след връщането на проба от астероида Итокава.

Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)

Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес