Белият дом смята да инвестира 3,5 млрд. долара в американскя технологичен гигант Intel, за да може производителят на чипове да произвежда усъвършенствани полупроводници за военни и разузнавателни програми. Това съобщи CNBC, като цитира Bloomberg, позовавайки от своя страна на запознати източници от Конгреса на САЩ.
Още: Сътрудничеството между САЩ И ЕС от ключово значение за бъдещето на енергетиката и индустрията
Отпускането на средствата, включено в законопроект за публичните разходи, приет от Камарата на представителите, ще отреди роля на Intel, като доминиращ местен играч на доходоносния пазар на отбраната.
ОЩЕ: Заради нарастващи разходи Intel спира изграждането на заводи за чипове в Германия
Финансирането, което ще продължи за срок от 3 години, ще бъде отпуснато за разработването на системи тип Secure Enclave. Това е специлана защитена подсистема, интегрирана в едночипови системи на Apple.
Още: Съдът окончателно позволи на собственика на Vivacom да купи "Булсатком"
Още: Безплатният курс “Основи на бизнеса” на Finance Academy стартира на 4 март
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отиде си "Бащата на Nutella"
Още: Техномаркет стартира проект за дигитализация на ценовите етикети в своите магазини
Снимка: iStock
Средствата са част от 39 млрд. долара, които американското правителство е предивидило за развитие на производството на полупроводници, съгласно Закона за наука и полупроводникова индустрия (CHIPS and Science Act). Той цели да привлече в САЩ производителите на чипове, като повече от 600 компании вече са заявили интерес към финансирането по него.
Вестник Wall Street Journal съобщи през ноември, че Intel води преговори за държавни субсидии по програмата за между 3 и 4 млрд. долара.
Още: Кока-Кола ХБК е най-устойчивата компания за напитки в света според Dow Jones Best-in-Class
Още: Международно сътрудничество: „Главболгарстрой“ с ключови разговори в САЩ
Intel е готова да получи общ пакет от стимули по Закона за наука и полупроводникова индустрия за над 10 млрд. долара, което включва както грантове, така и заеми, допълва Bloomberg.