Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На най-слънчевото място на Земята радиацията е като на Венера

25 юли 2023, 08:36 часа • 7295 прочитания

Учените определиха най-слънчевото място на Земята – това е чилийската пустиня Атакама. Въпреки студеното и сухо време, тази област, разположена на надморска височина от около 4000 м, получава повече слънчева светлина от районите около екватора, пише Live Science.

Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата

Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море

„Това е приблизително нивото на радиация, което ще получите през лятото, ако стоите на Венера“, казва Раул Кордеро, климатолог от университета в Грьонинген, Нидерландия.

Изследователи предупреждават за големи промени в света към 2050 г.

Радиацията в пустинята достига максимум 2177 вата на m². За сравнение в горната част на земната атмосфера тя е приблизително 1360 вата на m². Средното ниво на слънчева радиация на платото е около 308 вата на m² - друг рекорд за света, който е два пъти по-висок от този в Централна Европа.

Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)

Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата

Уникалността на Атакама се крие не само в нейното „слънчево греене“. Това е най-старата пустиня на Земята, най-сухото и може би най-ясното място за наблюдение на нощното небе.

Но защо слънцето грее по-ярко в Атакама, отколкото навсякъде другаде на планетата? Когато слънчевата радиация преминава през атмосферата, тя се поглъща от водни пари и се разсейва от облаци и аерозоли, обяснява атмосферният учен от НАСА Сейджи Като. Но в районите с висока надморска височина над слоя водна пара има по-малко облаци и аерозоли – съответно има повече слънчева светлина.

Триглаво чудовище. Учени обясниха на какво се дължи горещата вълна "Цербер"

Друга причина за слънчевото време в Чили е географското положение на страната в Южното полукълбо. Това е особено актуално през януари, когато орбитата на Земята се доближава до Слънцето, достигайки точката, известна като перихелий. По това време се наблюдава рязко увеличение на слънчевата радиация, която е със 7% по-висока в Южното полукълбо в сравнение със Северното.

Още: Екологичната цена на интернет - няма селфи без емисии (ГРАФИКИ)

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Изследването е публикувано в списание Bulletin of the American Meteorological Society

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес