Човечеството изхвърля в атмосферата на Земята десетки пъти повече въглероден диоксид (СО2) и други въглеродни съединения от всички вулкани на нашата Планета. И това се случва въпреки факта, че 99,8% от въглерода е под земната повърхност, твърдят американски учени. Това опровергава популярния аргумент на скептиците, че вулканите отделят не по-малко въглероден диоксид в атмосферата от хората, отбелязва БГНЕС.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Целта на продължилото десет години проучване на експерти от Вашингтонския център за наблюдение на въглерода (Deep Carbon Observatory) беше да се установи общото количество въглерод на нашата Планета и да се разбере дали настоящите високовъглеродни емисии в атмосферата наистина са нещо изключително в историята.
Общото количество въглерод, разположено на повърхността и в атмосферата на Земята, учените оцениха на около 43 500 гигатона. Според тях това е само 0,2% от общия въглерод на Земята - 1,85 милиарда гигатона. По-голямата част от въглерода - 99,8% - е под повърхността.
Проучването показва, че вулкани и други вулканично активни образувания, като пукнатини в земната кора, отделят около 0,3-0,4 гигатона въглерод годишно в атмосферата. Човечеството изпраща в атмосферата между 40 и 100 пъти повече въглероден диоксид.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
„Скептиците може да вярват, че вулканите се съревновават с човечеството по въглеродните емисии, но това изобщо не е така“, казва Мари Едмъндс, професор по вулканология и петрология от колежа Куинс, Кеймбридж.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Хвърлянето на вината върху вулканите е наистина популярен аргумент сред онези, които нямат доверие на многобройните изследвания за изменението на климата.
Според професор Селина Суарес от университета в Арканзас „Сега достигнахме нивото на въглеродна катастрофа, което е малко отрезвяващо“.