Президентът на САЩ Джо Байдън възнамерява да наложи нови мита за Китай още следващата седмица, насочени към стратегически сектори, включително електрическите превозни средства, предава Reuters, като цитира източници, запознати с въпроса.
Още: Защо задвижването 4х4 може да бъде опасно при поднасяне
Още: BMW обещава революция при електромобилите
Официалното съобщение, което може да се случи още следващия вторник, се очаква до голяма степен да запази съществуващите налози, според един от източниците, който обаче добави, че решението може да бъде отложено.
Новите мита могат да включват и вноса от Китай на полупроводници и соларно оборудване.
ОЩЕ: Европа може да наложи мита до 55%, за да ограничи китайския внос на електромобили
Още: Volvo подобри най-популярния си модел
Още: Как да размразите ключалката на автомобила през зимата
Подробностите за точната стойност или категориите тарифи, които ще бъдат наложени, са оскъдни. Офисът на търговския представител на САЩ отправи своите препоръки към Белия дом преди седмици, но окончателното съобщение беше отложено, тъй като пакетът беше обсъден вътрешно, тъй като пакетът беше обсъден вътршно, посочва източник на Reuters.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
Снимка: Getty Images
Байдън, който се стреми да бъде преизбран на президенстския пост през ноември, се стреми да покаже различен подход от този на републиканския кандидат Доналд Тръмп, който предложи налагането на всеобхватни мита, които служителите на Белия дом смятат за твърде груби и склонни да предизвикат инфлация.
Още: Как правилно да се грижите за филтъра за твърди частици
Още: Собственици на Tesla в Китай отнесоха огромни глоби за критики на марката
Белият дом и офисът на търговския представител на САЩ отказаха коментар на информацията на Reuters.
ОЩЕ: ЕС може да наложи мита със задна дата за китайските електромобили
Агенцията отбелязва, че мерките могат да предизвикат ответни действия от страна на Китай в момент на повишено напрежение между двете най-големи икономики в света. По-широкото налагане на мита от страна на Доналд Тръмп по време на неговото президентство 2017-2021 г. предизвика ответни мерки от Китай по отношение на вносните мита.
Байдън каза, че не иска търговска война с Китай, въпреки че отбеляза, че двете страни са навлезли в нова парадигма на конкуренция.
Снимка: iStock
През 2022 г. Байдън започна преглед на политиката от ерата на Тръмп съгласно раздел 301 от търговския закон на САЩ. Миналия месец той призова за рязко по-високи тарифи на САЩ върху китайските метални продукти, но целевите продукти бяха в тесен обхват, оценени на над 1 млрд. долара стоманени и алуминиеви продукти, казва американски официален представител.
Байдън също обяви започването на разследване на китайските търговски практики в секторите на корабостроенето, мореплаването и логистиката, процес, който може да доведе до повече мита.
ОЩЕ: Евтините електромобили: Китай е напът да промени картата на световното производство
Администрацията на Байдън оказва натиск и върху съседно Мексико да забрани на Китай да продава своите метални продукти на САЩ непряко оттам.
Китай заяви, че тарифните мерки са контрапродуктивни и нанасят вреди на икономиката на САЩ и световната икономика.