Министърът на правосъдието на Северна Македония Кренар Лога съобщи днес, че проектопредложението за конституционни промени вече е в правителствена процедура, съобщи „Локално“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Смятам, че то вероятно ще бъде разгледано и прието на заседанието на правителството утре“, обясни Лога, отговаряйки на журналистически въпрос.
Преди две седмици Министерството на правосъдието започна работа по изчистване на подробностите в предложението, като то беше преведено и на албански. На проведено по-рано заседание работната група прие предложението за необходимостта от изменение на конституцията с насоки за изменения и допълнения.
Промените са в раздела Преамбюл чрез добавяне на няколко нации. В преамбюла след „... босненския народ“ се добавят думите „български народ, хърватски народ, черногорски народ, словенски народ, еврейски народ, египетски народ“, каза председателят на работната група Маргарита Цаца Николовска. след срещата. Второто изменение, както добави тя, е в раздела за диаспората и в изменение 34, което се заменя с член 49 и изменение 2. В това изменение на конституцията на Република Северна Македония, което заменя член 49 и изменение 2 , след "...босненския народ" се добавят и думите "български народ, хърватски, черногорски народ, словенски народ, еврейски народ, египетски народ".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
ОЩЕ: Опозицията в Северна Македония с условие за Конституцията, което България не одобрява
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Засега не е сигурно дали конституционните промени ще бъдат приети в парламента, като се има предвид, че опозиционната ВМРО-ДПМНЕ обяви, че няма да ги подкрепи. За приемането на конституционните промени е необходимо мнозинство от две трети или поне 80 депутати.