Украйна поиска от международните партньори да предоставят каквито и да било доказателства, които могат да помогнат на разследващите да проучат причините за катастрофата на украински пътнически самолет, който се разби в Иран. По-рано американски медии съобщиха, че лайнерът е бил свален погрешка от иранска ракета.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
"Ако някоя държава има информация, която може да помогне за провеждането на прозрачно и обективно разследване на трагедията, ние сме готови да я получим и да съдействаме за по-нататъшна проверка", се казва в изявление на английски език на президентството на Украйна, предаде БГНЕС.
"Украйна е заинтересована да намери истината. Затова моля всички международни партньори: ако имате доказателства, които да подпомогнат разследването, моля, предоставете го", се казва още в съобщението.
„Следователите проучват няколко версии за причините за катастрофата: удар от ракета земя - въздух, терористичен акт и повреда на двигателя”, каза Олексий Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна (RNBO) пред AFP по-рано днес.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Съветът има задачата да координира разследването на първата фатална катастрофа с участието на най-големия авиопревозвач на Украйна UIA.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че има "подозрения" за причините а катастрофата, тъй като неназовани служители заявиха пред американските медии, че иранските системи за противовъздушна отбрана вероятно случайно са свалили самолета.
Newsweek, CBS и CNN заявиха, че сателитни, радарни и електронни данни показват трагичната грешка, проследявайки баражът от балистични ракети, изстреляни от Иран срещу двете военни бази в Ирак, където работят американските войски.