Трима журналисти, осъдени за нарушаване на турския закон за държавната тайна, се върнаха в затвора във вторник, след като загубиха обжалването на присъдите си.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Процесът, започнал през 2020 г., се отнасяше за новинарски репортаж, в който се твърди, че турски разузнавач е бил убит в Либия, след като Анкара е оказала подкрепа на признатото от ООН правителство в Триполи.
През септември същата година съдът в Истанбул осъди Айдън Кезер, Ферхат Челик и Мурат Агирел, който работи за вестник "Йеничаг",на по четири години и осем месеца затвор по обвинение в нарушаване на закона за Турската разузнавателна агенция (МИТ).
Съдът осъди тогавашния главен редактор на OdaTV Баръш Пехливан и репортера Хюлия Кълънч на по три години и девет месеца по същите обвинения.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Във вторник Агирел и Пехливан съобщиха в Туитър, че се връщат в затвора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Турските медии съобщиха, че Кълънч е била затворена в западната провинция Маниса, след като е преминала през здравна проверка.
„За трети път... Тук сме, отиваме си... Сбогом засега", написа Пехливан в Туитър под селфи пред основната сграда на съда в Истанбул.
"Отново отивам в затвора, защото нарекох синовете, които бяха убити за родината, мъченици", написа Агирел в Туитър.
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)
"Хората, които не могат да отрекат нищо от това, което съм написал досега, си мислят, че могат да ме заглушат с несправедливост", добави той.
Турция често е обект на критики от страна на правозащитници, които твърдят, че Анкара подкопава свободата на медиите, като вкарва в затвора журналисти и закрива критични медии.
През 2021 г. „Репортери без граници“ поставиха Турция на 153-то място от 180 държави в своя индекс за свобода на печата.
Източник: АФП