Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция слага нашийник на социалните мрежи

12 юни 2020, 14:00 часа • 2414 прочитания

Турският президентски дворец публикува "Ръководство за използване на социалните медии", съобщава DW.

Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори

Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища

Наръчникът от 161 страници има за цел да проправи пътя за "правилно, здравословно и безопасно използване" на мрежи като Instagram, Twitter или Facebook. Според директора по комуникации Фахретин Алтън, който коментира в предговора, хората все повече са изложени на напредване на цифровизацията. За да се придвижат предимствата на това развитие, трябва да се разработят инструменти.

Критиците разглеждат ръководството, публикувано в края на май, като инструмент за цензура на медиите. Тревогата е, че турското правителство сега разширява своето вече огромно влияние върху медиите, включвайки и социалните мрежи.

Причината за недоверието са пасажи като: „Ние сме страна, която е изправена пред манипулативна информация, разпространявана от глобални лидери на общественото мнение“. Затова шефът на комуникациите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган препоръчва да започне процес на централизация.

Още: Тонове фалшив мед от Турция

Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент

Даване на съвети като лост за повече цензура на медиите?

Как информацията трябва да бъде канализирана в бъдеще в социалните мрежи - в ръководството има конкретни предложения: "По време на криза на официалните изявления трябва да се обръща повече внимание". В бъдеще приносът на официалните органи и институции трябва да бъде подчертан в социалните мрежи .

"Щом започват разследвания въз основа на критични коментари, например за икономическата криза, или хора биват задържани заради приноса им в социалните мрежи, ще стане ясно какво означава този пасаж", предупреждава главният редактор на опозиционния всекидневник „Евренсел” Фатих Полат.

И за Фарук Билдиричи - омбудсман във Висшия съвет за радио и телевизия (RTÜK) - има пасажи, които предизвикват недоверие. Ръководството казва, че социалните медии се използват като ефективно оръжие за унищожаване на духовните ценности на нацията. Затова в бъдеще се иска да се популяризират повече етика и морал в социалните мрежи.

Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи

Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота

„Напълно неясно е как се решава кое е и кое не е етично нарушение“. Билдиричи заключава, че не става въпрос за наказване на етични нарушения, а за представянето на критиката на хората с политическа отговорност като етично нарушение.

Офанзива срещу фалшивите новини

Ръководството също предупреждава, че „непълни, неверни или лъжливи новини” ще се разпространят бързо в социалните мрежи. „Враговете на Турция, особено терористичните организации, целят да създадат лъжи и хаос.

Протестите за парка Гези се използват като пример за целенасоченото разпространение на невярна информация в социалните мрежи . През 2013 г. започна национална вълна от протести срещу планиран строителен проект на мястото на парка Гези в Истанбул. Протестите ескалираха, а полицията действаше жестоко срещу демонстрантите.

Според ръководството бурните събития са били придружени от "масови манипулации". „Неконтролираното разпространение на новини и съдържание доведе до замърсяване на информацията.“

Социалните медии: последният рупор за опозицията

Всъщност експертите стигат до извода, че населението е било нарочно дезинформирано по време на протестите - от правителството. Въпреки използването на масирано полицейско насилие, нищо от това не се появи в медиите.

За да заобиколят цензурата, демонстрантите създадоха своя публичност чрез социалните мрежи Facebook и Twitter. Над милион души туитваха под хаштага #OccupyGezi - случаи на полицейско насилие често бяха документирани.

Тъй като голяма част от турските медии са доминирани от турското правителство - оценките възлизат на около 95 процента - противници, критици и несъгласни все повече преминават към социалните мрежи през последните години.

Стратегия, която доказа своята стойност: кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, който изненадващо спечели местните избори през 2019 г., мобилизира електората си почти изключително чрез тези мрежи. Хаштагът на кампанията му „Her sey cok güzel olacak“ - „Всичко ще бъде много добре“ постигна култов статус.

Държавата манипулира съзнателно

Според главния редактор на „Евренсал” Фатих Полат, ръководството за използването на социалните медии е опит на турското правителство да постави под контрол Twitter и Co. „Ръководството може да се приеме сериозно само ако е създадено с участието на независими учени и социални учени“, критикува Полат.

Гюлин Чавуш - основател на турската мрежа за проверка на факти teyit.org - изтъква, че неправилната информация в социалните мрежи се превръща във все по-голямо предизвикателство. Но този проблем - както предполага идващото от президентския дворец ръководство – не идва от отделни потребители.

"Манипулациите също се извършват нарочно от държавните органи. Фактът, че те използват този метод, се е увеличил значително през последните три години." Поради тази причина, заключава Чавуш, правилата и указанията на президентския дворец няма да дадат добър резултат.

Вижте още:

Тръмп атакува Twitter и Facebook с нов указ относно съдържанието в социалните мрежи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес