Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще удари ли САЩ финансово Ирак, ако има реален опит да бъдат изгонени американските военни?

13 януари 2020, 06:50 часа • 1552 прочитания

Ирак може да изпадне в много тежка финансова и икономическа ситуация, ако тръгне реално да гони американските войски без съгласието на Вашингтон. За това предупреждава The Wall Street Journal, цитиран от Агенция "Фокус".

Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори

Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища

Според информацията, Вашингтон е предупредил Багдад, че ще блокира ключова държавна иракска сметка във Федералния резерв в Ню Йорк. Това би предизвикало много сериозни проблеми за иракските държавни плащания.

Няма обаче официално потвърждение на тази информация. Държавният департамент отказа да коментира, Федералният резерв - също, както и иракското правителство.

Перспективата за американските санкции срещу Ирак възникна след въздушния удар на 3 януари, който уби иранския генерал генерал Касем Сюлеймани на международното летище в Багдад. Иракският парламент гласува призив към премиера Адел Абдул-Махди да работи за изгонването на приблизително 5 300 американски военни, намиращи се в страната. В отговор на необвързващата резолюция, която беше подкрепена от премиера, президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи санкции срещу Ирак, ако САЩ бъдат принудени да изтеглят войските си.

Още: Тонове фалшив мед от Турция

Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент

Иракският премиер Абдул-Махди е поискал от САЩ да има разговори за безопасното изтегляне на американските войски, твърдят иракски медии. Абдул-Махди заяви, че напускането на американските войски е единственият начин да се избегне конфликт в Ирак, тъй като САЩ не се доверяват на силите за сигурност на страната да защитават своите войски. Но държавният секретар на САЩ Майк Помпео казва, че не е говорил за такова нещо с Махди, а само, че САЩ ще продължат кампанията в Ирак срещу екстремистката групировка "Ислямска държава".

Съществуват неясноти относно правомощията на Махди да изгони американците, като се има предвид статутът му на изпълняващ длъжността министър-председател. Сред другите потенциални пречки са кюрдските и повечето сунитски лидери, които бойкотираха сесията, на която парламентаристите гласуваха за експулсирането на войските.

По време на парламентарния дебат председателят на парламента, сунит, призова депутатите-шиити да се съобразяват с потенциалния отзвук: "Една от стъпките, които международната общност може да предприеме, е да спре финансовите транзакции с Ирак и ние няма да можем да изпълним ангажиментите си към нашите граждани във всеки следващ момент", каза Мохамед ал Халбуси, цитиран от The Wall Street Journal.

Финансовата заплаха не е теоретична: Финансовата система на страната беше почти унищожена през 2015 г., когато САЩ спряха достъп за няколко седмици до сметката на централната банка в Ню Йорк заради притесненията, че парите изтичат чрез слабо регулирания пазар в ирански банки и до екстремистката група "Ислямска държава".

Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи

Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота

Перспективата за санкции обезпокои обикновените иракчани, за които спомените да живеят под ембарго на ООН през 90-те години са все още свежи. Проиранските и други шиитски фракции, водещи движението за изгонване на американските сили от Ирак, се стремяха да успокоят обществеността, като им казват, че Ирак може да се обърне към Китай.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес