Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Седем азербайджански военни убити при сблъсъци с Армения в Нагорни Карабах

17 ноември 2021, 11:17 часа • 2188 прочитания

Арменските и азербайджанските сили влязоха във вторник в най-тежките си сблъсъци, откакто миналата година започнаха война заради отдавна оспорвания регион Нагорни Карабах.

Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори

Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища

Шестседмичният конфликт, отнел живота на повече от 6500 души, приключи през ноември миналата година със споразумение, постигнато с посредничеството на Русия, според което Армения отстъпи части от територията, която контролираше в продължение на десетилетия.

Сблъсъците във вторник по общата граница на кавказките съседи породиха опасения за ново разпалване на териториалния им спор.

"Седем военнослужещи загинаха, а други 10 бяха ранени при сблъсъците, провокирани във вторник от Армения", заяви министерството на отбраната на Баку, като добави, че ситуацията по границата "се стабилизира във вторник вечерта".

Още: Тонове фалшив мед от Турция

Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент

Министерството на отбраната на Армения съобщи, че един арменски войник е бил убит, 13 са били пленени от азербайджанските сили, а още 24 военнослужещи са в неизвестност.

То заяви, че "в сряда сутринта ситуацията в източния сектор на границата е била относително спокойна и споразумението за прекратяване на огъня се е спазвало".

Във вторник министър-председателят на Армения Никол Пашинян обвини Азербайджан, че "се цели в държавността, суверенитета и независимостта на Армения".

Баку заяви, че Армения е отговорна за "мащабна военна провокация".

Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи

Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота

Армения се обърна към съюзника си Русия с молба за военна подкрепа по силата на пакта на Организацията на Договора за колективна сигурност, който задължава Москва да я защити в случай на чуждестранно нахлуване.

Във вторник вечерта с посредничеството на руския министър на отбраната Сергей Шойгу беше постигнато прекратяване на огъня.

Европейският съюз, Франция, Организацията на обединените нации и Съединените щати призоваха двете страни да деескалират напрежението.

Етническите арменски сепаратисти в Нагорни Карабах се отцепиха от Азербайджан след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и последвалият конфликт отне живота на около 30 000 души.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес