Общото събрание на ООН прие резолюция, с която призовава Израел да освободи Голанските възвишения. В документа се настоява израелците да се изтеглят „от всички окупирани сирийски Голани до линията от 4 юни 1967 г. в съответствие със съответните резолюции на Съвета за сигурност“.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Резолюцията, предложена от Египет, бе приета с 91 гласа „за“, 8 „против“ и 62 „въздържал се“. България се въздържа. „Против“ бяха САЩ, Великобритания, Австралия, Канада, Израел, Маршаловите острови, Микронезия, Палау.
The UN General Assembly has passed a resolution calling on Israel to leave the Golan Heights
— NEXTA (@nexta_tv) November 29, 2023
In the document, the General Assembly "reiterates its demand that Israel withdraw from all occupied Syrian Golan to the line of June 4, 1967, in compliance with the relevant Security… pic.twitter.com/vh5YQu2Sdw
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Защо?
В документа се казва, че Израел не е изпълнил резолюцията на Съвета за сигурност от 1981 г. Тя пояснява, че решението на израелските власти за налагане на законите и юрисдикцията на страната в Голанските възвишения е „нищожно“ и без „международен правен ефект“.
Документът също така изразява загриженост относно спирането на мирния процес между Израел и Сирия – ООН се заема да го продължи оттам, откъдето е спрял.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: Шарл Мишел е благодарен за удължаването на примирието между Израел и „Хамас“
Историята на Голанските възвишения
Голанските възвишения са слабо населена и хълмиста област в Близкия изток. По силата на международното право принадлежат на Сирия, но от 1967 г. са окупирани от Израел вследствие от т.нар. „Шестдневна война“, известна също и като „Третата арабско-израелска война“. От 1981 г. в областта са в сила и израелските закони.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Снимка: Getty Images
Голанските възвишения имат огромно стратегическо значение както за Сирия, така и за Израел. Оттам има възможност за визуален контрол над цял Северен Израел, което при евентуално изтегляне без трайно уреждане на отношенията с Дамаск крие сериозни стратегически рискове за Тел Авив.
Според израелската гледна точка, пълното или частичното изтегляне на Израел от Голанските възвишения трябва да бъде предшествано от сключването на мирен договор между Израел и Сирия и пълното уреждане на спорните въпроси - особено тези, които касаят водоснабдяването на региона, сигурността и борбата с тероризма.
Към Голанските възвишения спадат и фермите Шебаа, за които претендира и Ливан. Сирия твърди, че е отстъпила спорните ферми още през 1951 г. на Ливан, за което обаче няма доказателства и което не се признава от международната общност.
Още: Войната на Израел в Ивицата Газа ще струва десетки милиарди, 1/3 са от САЩ