Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли полза Русия от конфликта в Нагорни Карабах?

26 октомври 2020, 16:23 часа • 2667 прочитания

Арменският президент Никол Пашинян е пряко виновен за разрастване на конфликта в Нагорни Карабах, твърдят пестеливо политически експерти, които симпатизират на Армения. Той е слаб и неуравновесен политик, дошъл на власт в резултат на „кадифена революция”. Сега Пашинян отчаяно отлага края, защото знае, че ще му бъде потърсена сметка, твърди руският политолог Владислав Шуригин пред агенция ФАН.

Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори

Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища

Пашинян се надява на чудо да се намесят Русия, НАТО, ООН, ЕС или САЩ, но в реалния живот няма чудеса. Русия със сигурност ще защити суверенната територия на Армения като член на ОДКБ (Организация на договора за колективна сигурност) и ще спомогне за евентуални преговори между Баку и Ереван, но няма да вади чужди кестени от огъня в този конфликт. Войната вероятно ще продължи, докато конфликтният Пашинян не подаде оставка и да се открият пътища за преговори.

Според политолога Шуригин конфликтът не поднесъл значими изненади във военнотехническо отношения. Азербайджанската армия се подготвяла от турци, а турската армия е подготвяна по подобие на германската, чиято тактика е добре известна в Русия. И все пак новина имало.

За руснаците във военнотехническо отношение конфликтът се оказва полезен в частта му за първото масово използване в света до 250 безпилотни летателни апарати (БПЛА) различни типове и размери. Затова за руските генерали конфликтът дойде като по поръчка.

Още: Тонове фалшив мед от Турция

Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент

Владислав Шуригин казва: „Ние сега извънредно се нуждаем от създаване на ефективни войскови средства за унищожаване на БПЛА. Работата в това направление вече активно се води, както по линия на създаване на нови комплекси за РЕБ (радиоелектронна война), така и по линия на създаване на нови комплекси за ПВО, намиращи се на въоръжение в руската армия.

Например на Парада на Победата тази година (9 май) беше показан модернизиран зенитен ракетно-артилерийски комплекс „Панцир-СМ” с малогабаритни ракети за унищожаване на безпилотници. В началото на този октомври Главнокомандващият на Сухопътните войски армейски генерал Олег Салюков разказа, че малогабаритни ракети за борба с дронове ще получат и ЗРК „Тор-М2”.”

Българската армия вече разполага с леки БПЛА, които получи по линия на американската военна помощ. Те се намират в разпореждане на Силите за специални операции в Пловдив. За тях беше официално съобщено, но още не са демонстрирани, като вероятно засега става дума за една базова станция с примерно три апарата.

Превод: Ганчо Каменарски

Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи

Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес